| AlexxYzzy a întrebat:

Cum afecteaza somajul tehnic daca doresti sa obtii un imprumut bancar? "Fara intreruperi mai mari de 1 luna in ultimul an" este o cerinta intalnita la majoritatea bancilor, cum este catalogat somajul tehnic?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul somajului tehnic nu este intrerupt contractul individual de munca, acesta este doar suspendat, asa ca nu este intrerupere.
Cum interpreteaza bancile afli doar daca te interesezi la banci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La cei în șomaj, băncile nu le acordă împrumuturi.

| AlexxYzzy explică (pentru sadrian46):

Somaj tehnic. Atata timp cat incasezi lunar o suma mai mare decat
se cere in cazul unui imprumut bancar (cerinta depinde de la banca la banca, dar e undeva intre 1000-1300 lei minim venit), ce treaba are banca daca tu lucrezi 12 ore pe zi sau 0 ore pe zi?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Are treabă ca să ai un venit stabil, pe perioadă nedeterminată. Starea de șomaj este tranzitorie și incertă. Mergi la bancă și afli părerea lor despre asta. Altfel nu îi intereaază cât lucrezi, poți fi și pensionar, ci să ai o sursă stabilă și sigură de venit.