| anonim_4396 a întrebat:

Spray-uri lacrimogene?
Categoria C - Arme supuse autorizării
4. Armele scurte (pistol sau revolver confecţionate special pentru a produce zgomot
sau pentru a împrăştia gaze nocive, iritante sau de neutralizare, precum şi muniţia
corespunzătoare)
Altundeva nici ca le gasesc incadrarea.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spray-ul nu este arma ci dispozitiv si nu este incadrat in nici o categorie. Cu toate astea el este supus unor reguli si nu poate fi purtat oriunde si oricand.
Codul Penal prevede, la art. 372, faptul că portul sau folosirea fără drept a obiectelor periculoase la adunările publice, la manifestările cultural-sportive, în locurile special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la doi ani sau cu amendă. De asemenea, portul sau folosirea acestor obiecte în instituţii publice se pedepseşte cu închisoare de la unu la trei ani sau cu amendă. Prin obiecte periculoase se înţelege cuţit, pumnal, arme neletale care nu sunt supuse autorizaţiei, dispozitive pentru şocuri electrice sau cu substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant.
Altfel spus asemenea dispozitive nu se pot purta in buzunar sau poseta, borseta, etc atunci cand: esti in mijloace de transport in comun, sali publice, adunari publice, etc. Mai simplu: cand te indrepti de la lucru spre casa si invers le poti purta, la o plimbare, in vizita la un prieten si cam atat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spray-ul lacrimogen nu este considerat arma si nu incadrat in nici o categorie de arme, din cele prevazute de anexa la L.295/2004, astfel ca nu necesita indeplinirea nici unei conditii prevazute de lege pentru detinere.
In schimb nu poate fi purtat in anumite locuri si la anumite evenimente si nici folosit fara drept, altfel fapta ar fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu necesita autorizare, se cumpara la liber, iar portul lor este permis aproximativ oriunde, spre deosebire de armele albe, care nu pot fi purtate nejustificat.

| parcalab32 a răspuns:

Cu toate acestea, majoritatea spune ca nu necesita autorizare.