| calubalan a întrebat:

Stiati ca: SCUTUL AMERICAN ANTI-RACHETA: nu poate proteja populatia civila, ci doar bazele militare?! http://twurl.nl/fcv2oc

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred asa ceva. Sunt un fost militar si mai stiu cate ceva. Aparatele de cercetare aeriana acopera o suprafata. In momentul cand se detecteaza pornirea unei rachete se trimit informatii la archetele anti racheta. Acestea pornesc si intampina racheta atacatoare. Normal ca cei din zona exploziei nu sunt feriti de consecinte. Chestia scutului este sa tina rachetele adverse cat mai departe de teritoriul statelor NATO. Daca protejeaza teritoriul unitatilor militare automat protejeaza tara in care se gasesc asemenea unitati. Scutul nu deviaza rachetele ci le face sa explodeze pe alt teritoriu decat cel ce-l apara.