| Anonimuserr a întrebat:

Stie cineva cum au loc procesele si cum se desfasoara la Curtea Internationala de justitie de la Haga si Curtea Europeana de Justitie de la Luxemburg?

La CIJ pot veni oameni ca sa-si rezolve problemele sau doar statele care sunt subiecti de drept international? Adica statul este " cel care trebuie sa rezolve " nu persoana.
As dori si eu mai multe informatii, si cand au luat fiinta aceste doua curti.

La fel si pentru CEJ.

Va Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.La CIJ se pot adresa numai statele nu si persoanele fizice. Detalii ai aici: http://ro.wikipedia.org/......i%C8%9Bie.
2.Detalii despre CEJ poti citi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Curtea_European%C4%83_de_Justi%C5%A3ie.
Pentru rezolvarea problemelor persoanelor fizice este competenta CEDO (Curtea Europeana a Drepturilor Omului) care este diferita de celelalte doua. Numai bine!

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Te poți adresa Comisiei Europene pentru Drepturile Omului (CEDO) dar numai ce ai apelat la toate mijloacele de recurs în țara în care ai domiciliul (atenție, domiciliul nu reșenința- care este temporară) și consideri că ai fost nedreptățit. Aici găsești toate etapele ce trebuie parcurse, de la modul de efectuare a cererii până la condiții pentru ca plângerea să fie admisă. Toate hotărârile şi documentele anexate cererii trebuie trimise în copii şi nu originalele, întrucât acestea nu vor mai fi restituite.
http://www.avoconsult.ro/......ciara.html
O zi cu zâmbet să ai!