| rasko a întrebat:

Stie cineva intre ce sume este cuprinsa amenda pentru graffiti? Si daca platesc respectiva amenda in 48 de ore, platesc jumatate din minimul sumei care poate fi data ca amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contraventia si amenda este aceea aratata de petrica1111.
La aceasta contraventie, prevazuta in L.61/1991, nu se aplica prevederea privind plata a jumatate din minim daca platesti in 48 ore, se plateste exact amenda stabilita prin procesul verbal de contraventie.

1 răspuns:
| petrica1111 a răspuns:

scrierea sau desenarea, fără drept, pe pereţii clădirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosinţă comună aflate în locuri publice, deteriorarea prin orice mijloc a acestora, precum şi dezlipirea sau distrugerea, fără drept, a reclamelor, anunţurilor şi afişelor legal expuse în locuri anume destinate (amendă de la 100 RON la 500 RON);
Orice amenda platita in 48 h este jumatate. Funda! big grin