| Ananas222 a întrebat:

Daca am fost prins fara bilet si am 15 ani, iar amenda este cuprinsa intre 100 si 500 de lei,si banuiesc ca fiind la prima abatere voi primi minimul, cat va trebui sa platesc in 48 de ore? 50 de lei sau 25(stiam ca la minori minimul si maximul amenzii se injumatațesc)Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei fi amendat vei primi procesul-verbal de contraventie la domiciliu. Termenul de 48 de ore curge de la data primirii p.-v.c.
In rest ti-am raspuns la intrebarile anterioare.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este doar ca trebuia sa platesti pe loc cei 25 lei. Va trebui sa astepti Procesul-Verbal (daca nu l-ai primit pe loc), platesti cei 100 lei si faci o copie dupa dovada de plata si o trimiti unde scrie pe P-V.

| Ananas222 explică (pentru Salontanul):

Aveam abonnamentul expirat de 5 zile, abonament pe care l-au oprit ei si mi-au spus ca voi primi amenda acasa si m-au lasat sa imi continui drumul.Au voie sa faca procesul verbal in lipsa mea si cu datele de pe un abonament expirat sau au vrut doar sa ma sperie?

| Salontanul a răspuns (pentru Ananas222):

Procesul-Verbal (se scrie cu litere mari si cratima intre ele) se poate intocmi si dupa abonamentul expirat. Din contra, ei nu au voie sa ceara cartea de identitate sau sa ti-o retina. Deci, este posibil sa-ti vina acasa. E ca in cazul cand, cate un "destept", refuza sa semneze si crede ca nu-i vine P-V-ul. Ar trebui sa mergi la sediul lor si sa te interesezi de situatie impreuna cu un parinte.

| Ananas222 explică (pentru Salontanul):

Mie doar mi-au oprit abonamentul expirat si mi-au zis ca voi primi amenda...nu mi-au dat nimic sa semnez sau vreo foaie pe baza căreia pot plati amenda.

| Salontanul a răspuns (pentru Ananas222):

Chiar daca n-ai semnat ei ti-l pot trimite si poti doar sa faci contestatie impotriva lui. Slabe sanse sa castigi.
Oricum, citeste: http://www.ziarulring.ro/......p-de-amend

| GHoST013 a răspuns:

Depinde cat a scris controlorul in amenda. De obicei este minim, 50 lei daca platesti pe loc. In amenda se scrie 100 lei iar daca o plateesti in 48 de ore este 50 lei.