| mihaellique93 a întrebat:

Stiu ca anul acesta s-a modificat salariul minim pe economie la 750 de lei. Stiti cumva cat este somajul pentru absolventii de liceu? Stiam ca 50% din salariul minim pe economie. multumesc :*

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiai bine. Indemnizatia de somaj pentru absolventi este de 50% din ISR (indicatorul social de referinta, anul acesta este de 500 lei), adica 250 lei.

| mihaellique93 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,am auzit ca celor care au luat BAC-ul este dat un somaj mai mare, este adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaellique93):

Indemnizatia de somaj pentru absolventi se da doar acelora care au bacalaureatul/diploma de licenta si este asa cum am spus.

| mihaellique93 explică (pentru Ioandelasal):

Te contrazic! Cunosc persoane care nu au luat bacalaureatul si au primit acest somaj... Si acest lucru il stiu sigur.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaellique93):

Nu stiu asta, eu am dat raspunsul in baza prevederilor legale care prevad prezentarea diplomei de studii, in cazul liceenilor a celei de bacalaureat.

| mihaellique93 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,multumesc. Insa cred ca si tu nu esti bine informat. O sa mai astept si alte raspunsuri.