| Rodica_1848 a întrebat:

Sunt in cadrul armatei, si as dori sa aflu daca pot contracta un credit de la prima casa, in alt oras(ex. Ilfov) decat cel in care muncesc si sa continui sa primesc banii de chirie pentru locuinta de serviciu(adica chiria cu care stau in Bucuresti). Multumesc...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa poti contracta, daca indeplinesti conditiile prevazute de OUG 60/2009 (astfel cum a fost modificata si completata prin Legea nr.368/2009, OG 30/2010 si Legea 187/2010), precum si conditiile de eligibilitate din Normele de implementare aprobate prin HG 717/2009, anexa nr.2(modificate si completate prin HG 840/2009, HG 29, 119 si 324/2010 si 40/2011). Nici un act normativ, dintre cele mentionate, nu restrictioneaza includerea in program de locul unde va fi situata noua locuinta. De asemenea, atata timp cat muncesti in Bucuresti si nu ai locuinta proprietate personala acolo ori in apropiere(sa poti face naveta) vei primi banii de chirie. Succes si numai bine!

| Robert a răspuns:

Poti vorbi la garnizoana, pentru asta.Armata are la dispozitie multe blocuri pentru civilii angajati cat si cadre.Stiu ca acele apartamente se si vand.Singura nu vei obtine acel credit de prima casa deoarece iti trebuie un salariu mare, si prin M.A.p.N sunt salarii mici.Da-mi un mesaj si spune-mi la ce arma esti.