| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in somaj de 2 luni si pot beneficia de acesta 1 an si 3 luni (inclusiv prelungirea de 3 luni). Intrebarea mea este urmatoarea:daca as gasi de lucru inainte de terminarea acestei perioade, as mai benefica de vreo suma in bani de la somaj pana la finalul acestei perioade? si in ce conditii?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca iti vei gasi de lucru in aceasta perioada si vei incheia un contract de munca pe cel mult 12 luni, indemnizatia de somaj ti se va suspenda pentru aceasta perioada, urmand ca tu sa soliciti repunerea in plata, in baza art. 45 alin.3 din Legea nr. 76/2002.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu o data cu angajarea cu forme legale nu mai primesti ajutorul de somaj.

| bluerose a răspuns:

Daca te angajezi cu contract pe durata nederminata (neaparat) primesti 30% din somaj pana la data la care ar fi trebuit sa primesti somaj (in cazul tau, daca te angajezi acum primesti 1 an si 1 luna). Dupa angajare trebuie dusa la agentia de somaj copie dupa contractul de munca, copie dupa buletin, adeverinta de la locul de munca ca nu ai fost angajatul firmei in ultimii 2 ani si o declaratie din partea ta ca nu ai mai lucrat in acea firma in ultimii 2 ani si incepand cu luna urmatoare iti primesti banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Atata timp cat esti angajat, efectele somajului sunt lovite de nulitate absoluta.
Esti angajat, deci nu mai esti somer.
Pa, pa.