| anonim_4396 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj?

3 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sa fii disponibilizat prin reducere de cadre, prin renuntarea activitatii firmei, prin falimentarea acesteia, in carte de munca cu litera A, lege din 1991.
Iar in ultimele 12 luni cel putin sase sa fie lucrate, se include si concediul de odihna sau medical, prin urgenta.
Nicidecum nu beneficiezi de ajutor de somaj in cazul in care iti dai demisia, indiferent de perioada anterioara lucrata.

| livisor27 a răspuns:

Sa ai 12 luni cotizate in ultimele 24, iar cartea sa fie incheiata cu articolul56 litera si