| eduard1983 a întrebat:

Sunt nascut in 28.03.1953, am o vechime in munca de 40 de ani (inclusiv 1an si 4 luni armata).
Din acesti 40 de ani, 26 de ani sunt incadrati in grupa a II-a de munca.
Asi dori sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie.
Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice(care a intrat in vigoare de astazi), art. 55, alin. 1, lit. a) pentru 26 de ani lucrati in conditii deosebite varsta standard de pensionare se reduce cu 6 ani, astfel ca poti iesi la pensie, pentru limita de varsta, la implinirea varstei de 59 ani, respectiv de la 1. 04. 2012. La multi ani!