| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta ies la pensie daca: sunt nascut in 1959 si am lucrat 16 ani si 3 luni in grupa a doua de munca si am o vechime totala in munca de 31 de ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui explicit, din exprimare inteleg ca esti barbat. Conform Legii nr. 263/2010 (noua lege a pensiilor care se aplica de la 1. 01. 2011), art. 55, alin. 1, lit. a) vei putea iesi la pensie, pentru limita de varsta, la 61 ani si 6 luni(se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in conditii deosebite). Numai bine!

2 răspunsuri:
| GoguStrigoi a răspuns:

Mi se pare ca tot la 65 daca esti Barbat si la 63 daca esti Femeie

| Stefan29 a răspuns:

Dupa cum a spus piticu la 65 barbati si la 63 femeile