| CainePeVine a întrebat:

Sunt pensionara la limita de varsta cu o pensie de 1000 de ron si fiul meu cel mare este medic rezident in germania.In eventualitatea ca as locui in Germania(impreuna cu fiul cel mic):
1. Pot beneficia de ajutor social din partea statului german?
2.Asigurarea medicala este valabila in Germania?
3.Pensia mea se poate transfera in Germania(euro sau ron)?
4. Daca un cetatean german locuieste o perioada mai indelungata (1-4 luni) in Romania asigurarea lui medicala din Germania este valabila in Romania?

P. S:Nu este intrebarea mea, eu doar am postat-o pentru cineva.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Fiul sa intrebe in Germania, nu cunosc legea germana privind ajutorul social. 2.Cardul european de sanatate. 3.Se poate transfera. 4.Ca la 2. Numai bine!

1 răspuns:
| Carlamonicaanghele a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca fiul sa se intereseze decat sa dam noi raspunsuri neavizate