| raina a întrebat:

Sunt pensionata pe caz de boala gr. ll si am 56 ani.La ce varsta pot trece la pensia la limita de varsta? Am 27 ani vechime.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa te interesezi la Casa de Pensii, mergi cu cartea de munca si acolo primesti toate informatiile necesare, iti calculeaza cand poti iesi la pensie in functie de anul nasterii si vechimea avuta. Eu asa am procedat.

| onofrei89 a răspuns:

Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei.Stagiul minim de cotizare atat pentru femei, cat si pentru barbati este de 15 ani.

| raina explică:

Mi s-a spus ca dupa varsta de 57 ani pot merge sa ma pensionez de "drep". S-a modificat limita de varsta?