| Ioan_Giulai_1955 a întrebat:

Mi-a fost pus un stimulator la inima si va intreb daca ma incadrez pentru pensie de handicap.Mentionez ca sunt pensionata la limita de varsta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia pentru limita de varsta nu se cumuleaza cu pensia pentru incapacitate de munca, aceasta din urma se acorda doar daca persoana in cauza nu indeplineste conditiile pentru pensionare la limita de varsta si numai pana la indeplinirea varstei.
Celelalte drepturi de care beneficiaza o persoana cu handicap depind de forma acestuia, grav sau accentuat si se acorda dupa ce persoana obtine certificatul de handicap, in baza unei cereri. Citeste L.448/2006, republicata in 2008, cu md. ulterioare si te lamuresti complet. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Este vorba despre Indemnizatie de handicap acordata in baza Legii nr. 448/2006 republicata.
Aceste persoane se adreseaza Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului (DGASPC) din judetul de domiciliu --- respectiva institutie are un serviciu de evaluare a persoanei adulte cu handicap( in caz ca, persoana este adulta). Te poti informa acolo!