| aicinuehi5 a întrebat:

Sunteti de acord ca Ungaria merita mai mult Transylvania decat Romania?

Daca ne uitam la cultura lor, mai ales orasele lor. Eu zic ca da.

40 răspunsuri:
| anyia a răspuns (pentru aicinuehi5):

Esti genial, jur. De ce? Pentru ca, pentru prima oara in viata mea, imi doresc sa fi fost o vrajitoare si sa fi avut puteri telepatice sa pot sa te omor. Nu neglijez cultura maghiara, neglijez tot ce are legatura cu ungurii. Si nu degeaba, stai linistit. Oricat am incercat sa ma inteleg cu ei (atunci cand a trebuit s-o fac) discutia noastra s-a limitat la Hello sau By. Pur si simplu iti provoaca antipatia, la cat de increzuti sunt. N-o sa stau sa ma cert acum cu tine, incercand sa-ti explic ceva ce niciodata n-o sa intelegi. Imi pierd si eu vremea, enervandu-ma, si tu, raportandu-mawinking Pa pa!

| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

No, vezi cat de incult esti.Chiar orasul meu, Oradea, a fost construit de evrei.Incearca sa treci de scorul 40 la un test IQ si dupa aceea vino si vorbeste despre istorie.Sasii nu sunt unguri, sunt nemti.Trebuie sa-ti aduc aminte cum opinca romaneasca a stat deasupra Budapestei in 1919? Si ce budapesta? Ai uitat de pasalacul de Buda? Un singur voievod de-al nostru, ca de exemplu Stefan cel Mare, a invins imperiul Otoman, mongolii, polonezii si ungurii de in peste 32 sau 34 de razboaie, pe cand maghiarii au pierdut totul intr-o singura batalie.Sa-ti aduc aminte cum au venit stramosii tai, in caravane ca tiganii? Si uita-te cum ati ajuns acuma.Nici macar armata nu mai aveti.Nici macar sa va sustineti aviatia nu mai puteti.Sunteti inconjurati de popoare la care le-ati facut rau, popoare care au ajuns mai puternice decat voi. O sa vezi, cand se destrama UE, daca faceti o miscare gresita, o sa fiti exterminati, pe toate planurile.Ati ajuns slabi, dar cu gura mare.Nu-ti fa griji, nu va veti mai reveni niciodata, ati crezut ca totul se poate face prin a avea gura mare, ca si acum. Ce-a fost in anii 40, cand i-atilins testiculele lui Hitler pentru un bot de pamant de la noi, nu se va mai repeta.Va laudati cu trupe paramilitare, care is caca-maca, cum ii si cu csibi, a facut el pe cocosu', cu papusi, si acum nu mai aude nimeni de el.Jalnic.Si jalnic o sa ajungeti!

| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ce vorbesti? Romani au fost multi care au ajutat la constructia lumii moderne, de la stilou si pana la motorul cu reactie, romani au fost. Voi cu ce veniti? Sarac in cultura? Cauta pe google placutele de la tartaria, si apoi spune-mi tu mie despre cultura, incultule.Ma si mir ca stii sa scrii, sau poate iti scrie maica-ta si tu numai dictezi?

| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ce te tot victimizezi atata, ca o prostituata neplatita? Bineinteles ca neglijeaza cultura maghiara, caci nu e de nici o importanta istorica, nimanui.De fapt, ce tot iesi la inaintare cu cultura? Cultura aici, cultura dincolo? Trebuie sa-ti reamintesc ca acum 2000 de ani, cand noi eram rivali ai Romei, stramosii tai mancau marmote si traiau in corturi, precum niste tigani ai Asiei centrale? Si ce arhitectura? Toate stilurile arhitecturale, de la gotic, romanic, pana la cele moderene, sunt preluate din veste, adevaratii arhitecti, nu ca voi, va decorati bisericile cu oase de morti. Dupa cum ti-am spus, Ungaria, in prezent, e o tara mica, secatuita de resurse, fara importanta militara, teritoriala, economica, politica, sau de orice fel in Europa.Va stingeti.Gata,in curand nu vei mai avea pentru ce lupta.Adica,poate o sa reusiti sa cereti autonomie in Mongolia, pentru un nou inceput, nu-i asa? Gata cu ungaria! Va stingeti.Anul asta a fost doar inceputul.Va cumpara si chinezii, atat de ieftini ati ajuns. Daca nu ma crezi, cauta pe internet, eu nu am spus nicio minciuna. Dar, ce poti sa-i spui unuia care nici macar nu stie sa contra-atace cum trebuie, cu argumente si exemple exacte, alese cu grija. Dupa cum ziceam, ma mir ca stii scrie.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Asculta aici:inainte sa vii cu povesti de adormit copii despre (in)cultura bozgoreasca, mai intai invata sa scrii. Daca nu stii sa scrii cum trebuie in romana, du-te la fratii tai cu ciucuri, si vorbeste in pasareasca voastra.Chiar tu ai demonstrat-o, ungurii nu au nimic original, totul e copiat, sau furat.Romanii au modelat lumea moderna pe care o vezi astazi,dupa cum ai mai citit in comentariile mele, de la simplul stilou, pana la motorul cu reactie, medicina, calculatoare, etc.Inca nu am auzit de inventii si descoperiri marcante ale maghiarilor. Poate doar un nou nivel in nesimtire.Deci,nu lua credite pentru munca altora. Budapesta nu e cel mai frumos oras,nu stiu cine t-i-a spus asta,iar stilurile arhitecturale sunt inventate de catre altii, nicidecum de catre bozgori. Oricine poate ridica o cladire in orice stil existent, asa ca nu te umfla in pene, ca un cocos zburlit. Ungaria se stinge, cu tot cu culutra ei, care nici macar nu e marcanta.Inca nu imi aduc aminte ca in vreun manual de isotire, arte plastice sau muzica sa fie amintita cultura maghiara in vreun mod special, sau chiar deloc.Deci,poti sa te speli pe bot cu argumentele tale.Nimanui nu-i pasa de cultura maghiara.Nu aduce nici un beneficiu lumii,nu e marcanta,nu schimba istoria, deci, valea! Si, in Transilvania, arhitectura nemteasca e cea marcanta, si nu cea maghiara.Adica,ungurii nu au nici un stil aparte.Deci,practic,nu ai cu ce-ti lauda tara aia cat un judet.Iti faci de ras turma, la cat de anapoda iti sunt construite argumentele.Nici macar nu stii sa le expui intr-o ordine logica, eleganta, care sa ajute la a demonstra cceea ce vei sa spui.De-abia stii sa scrii.Limba maghiara nu e europeana, e asiatica.E urata, nu e melodioasa, si nimeni, absolut nimeni nu vrea sa o invete.Mai frumoasa e irlandeza sau scotiana, decat limba maghiara.Intreaba orice om, din orice loc de pe pamant.Limba maghiara te zgarie pe creier, iti inchide timpanele.Deci,chiar nu ai ce sa lauzi.Pur si simplu nu ai, si gata.Nu-ti fa griji, o sa vina vremea in care, toate natile din jurul satului ungaria isi vor cere pamanturile inapoi+despagubiri pentru tot ce le-ati facut.Atunci o sa dispara ungaria, cu tot cu buda aia de oras.Fiindca buda inseamna toaleta taraneasca. Sper ca ti-este clar acum numele de Budapesta.Hai sictir!

| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Si sa-ti mai zic ceva:

| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Sa-ti mai zic ceva, si tie, si neamului tau blestemat:
SANGELE SANGE CERE, INMIIT!

Răspuns utilizator avertizat
| Man_Eduard_1996 a răspuns:

Logic ca nu as fi de acord ca Transilvania sa fie a Ungariei, ungurii spun ca Transilvania ar trebui sa fie a lor, nu va fi niciodata a lor.Din cele auzite daca te duci in orase cu populatie majoritara ungureasca si te duci la un magazin, daca nu ceri in maghiara nici nu te servesc.