| aicinuehi5 a întrebat:

Sunteti de acord ca Ungaria merita mai mult Transylvania decat Romania?

Daca ne uitam la cultura lor, mai ales orasele lor. Eu zic ca da.

40 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dupa capul ala al tau (inca nu sunt sigura cu care gandesti), Transilvania ar fi vreun premiu, sau ceva?
Ne-au murit bunicii in razboaie aparand-o!
De ce nu-ti iei tu bocceaua-n spinare si nu te duci sa traiesti in Ungaria, daca tot esti asa de indragostit de orasele lor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Fac pariu ca e bozgor.

| anyia a răspuns:

Si daca ma uit la cultura ta, mai ca vreau sa te injur. Si cica esti roman! Eu nici macar nu ma pot gandi la asa ceva, nu sa ma laud cu faptul c-as fi de acord. Sa-ti spun ce as face eu cu ungurii: i-as impusca! Cum sa vii la Olimpiada Nationala de Istorie a ROMANILOR si sa ceri subiecte in limba maghiara? Caci da, asta s-a intamplat anul acesta. Au venit elevi si-au facut esee in limba maghiara, iar in Comisia Nationala de evaluare au fost profesori unguri, care nici macar nu vorbeau romaneste. Asta inseamna bataie de joc. Si cretinism, daca poti afirma ca Transilvania merita sa fie teritoriu maghiar. Unde-i Hitler?!?

| MidnightLady a răspuns:

Nu, iio zic s-o mutam la nemti.
Hai ca ma duc sa-mi iau foarfeca si incep s-o decupez, ma ajuti si tu?

| DoarImpreuna a răspuns:

Ai chef de scandal happy

| axeldavid a răspuns:

Este pastele mai bine sterge intrebarea asta.inca este post si nu injur.

| Nastia a răspuns:

De ce sa merite Transilvania ei? Transilvania e nucleul tarii noastre.ne-am luptat atatia ani s-o scoatem de sub suzeranitatea maghiara, dacii au fost prima data in Transilvania.De acolo au venit in Tara Romaneasca, eu asa stiu.nicio tara nu ar trebui sa merite sau nu un teritoriu in functie de dezvoltarea sa. Daca o luam asa noua ni s-ar lua toate teritoriile tinand cont ca singurul lucru la care suntem primii in Europa e coruptia si prostitutia.asta e parerea mea.si,apropo,acolo sunt romani.de ce sa traiasca in alta tara? daca Muntenia ar fi data Bulgariei si noi si copiii nostri ar trebui sa uitam limba romana si sa traim uitandu-ne la tv in bulgara si alt fel de chestii de genul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| iKronstadt a răspuns (pentru aicinuehi5):

Transilvania stă mai bine la unguri? Bă, eu consider că mentalitatea ta stă mai bine într-un impact direct cu upercutul meu de stânga. Ungurii nu au fost în stare NICIODATĂ să realizeze ceva măreț doar prin puterea lor. Sunt prea impotenți, din orice pdv. Orice lucru frumos de la ei este obținut prin furt, sau cu ajutorul celor care sunt inteligenți, prin înșelătorie. După cum văd eu treburile, nu ești prea departe de "calitățile" lor. Ți-aș răspunde mai mult, dar ești incult.

Răspuns utilizator avertizat
| iKronstadt a răspuns (pentru aicinuehi5):

Hopa, ți-am trezit interesul! Băi ungarofilule, deocamdată, nu ungurii au sculptate scene de luptă magnifice (160 metri liniari!) pe columnă lui Traian, chiar în Romă. Sunt născut și crescut în Brașov, incultule. Și am citit documentare... sute. Iar din cărțile alea nu reiese decât faptul că germanii au avut o contribuție serioasă în ceea ce privește emanciparea românilor. Nu se pomenește nimic despre putorile ungurești, cele care nu cunosc ce este loialitatea sau inteligența, fiind trădători de principii și fără caracter integru.
Germanii au făcut din Transilvania o regiune frumoasă, nu ungurii inculți și hoți!
P. P. Ești o dovadă vie a incapacității (retardului) mintale, așa cum sunt cei pe care îi adori! Ah, mai ești și super-agramat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aicinuehi5):

Probabil n-ai strudiat destul istoria, daca n-ai bagat de seama ca ungurii s-au desteptat putin cind au facut parte din imperiul Austro-Ungar. Abia atunci s-a vazut si la unguri un dram de civilizatie. Daca acum mai misca ceva, sint reminiscentele epocii in care faceau parte din imperiu. Fara sa FI facut parte din imperiul ala, n-ar fi avut ei nici istorie, nici cultura, nici civilizatie si nu in ultimul rind, n-ar fi avut ei sansa sa puna laba pe Transilvania. Nu mai zic de faptul ca austriecii ii priveau pe unguri, cum privim noi aurolacii. Adica desi sint drojdia societatii, ii acceptam pentru ca sint si ei oameni. In acelasi timp, faceau si pe vremea aia, ce fac si acum, aici. Incercau sa profite de toleranta austriaca si cerseau cite ceva, ori de cite ori aparea cite o ocazie. Asta se numeste lipsa de onoare si parsivenie. Pe scurt, erau niste profitori soisi inca de pe vremea aia. Sa nu mai zic de vremurile de cind s-au asezat linga noi, ca erau infecti si de cultura nici nu putea fi vorba, lucru atestat de toate popoarele cu o istorie mai lunga decit a lor.

L. E. Sa-l ia dracu de robotel, "sa FI facut parte din" se scrie cu un singur "I", nu cu doi.

| Nastia a răspuns (pentru aicinuehi5):

Nu meriti sa te numesti roman. pune mana pe Doom ca scrii ca un copil de 6 ani."cultura ungariei, fie in arta, literatura, premii nobel e mult mai superiaora ca ceea romaniei."vezi si tu cat de stupida e propozitia asta.

| axeldavid a răspuns (pentru aicinuehi5):

Poate ei au o cultura mai mare ca a noastra asta fiindca in secolele cand domnitori nostri aparau Europa de navalitori otomani ei au stat ca lasi si se ocupau de intrigi politice si cultura in loc sa lupte si ei.noi in loc sa ne dezvoltam am luptat sa aparam europa de turci

Răspuns utilizator avertizat
| axeldavid a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ce scuza este adevarul

Răspuns utilizator avertizat
| axeldavid a răspuns (pentru aicinuehi5):

Tu chiar nu intelegi ce spun, parca ai fi ungur.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ce vorbesti? Romani au fost multi care au ajutat la constructia lumii moderne, de la stilou si pana la motorul cu reactie, romani au fost. Voi cu ce veniti? Sarac in cultura? Cauta pe google placutele de la tartaria, si apoi spune-mi tu mie despre cultura, incultule.Ma si mir ca stii sa scrii, sau poate iti scrie maica-ta si tu numai dictezi?

| Nastia a răspuns:

Inca ceva.Cand au venit ei in Campia Panonica, adica in secolul IX, cand noi deja aveam o cultura, ei erau doar niste barbari.

| iKronstadt a răspuns:

Ungaria nu poate emite vreo pretenție, pentru că nici măcar o armată serioasă nu are laughing Părerea mea este că poate fi considerată cel mult un județ aparținător Transilvaniei, plin de curve și mincinoși.
P. P. Cine mama dracu' te-a învățat să scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Pai de fapt asta si este. Asa cum britanicii trimiteau puscariasii in Australia sa scape definitiv de ei, dacii exilau lichelele in actuala Ungarie. Dupa ce s-au asezat triburile hune in teritoriul-puscarie al Daciei, dacii au renuntat la teritoriul ala "luati-l ba voi si spalati-va cu el pe cap." Paduche la paduche trage, normal ca hunii s-au acomodat repede in puscarie laughing

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine-i sortit să moară-n rahat, va muri în rahat! Chestie valabilă pentru lătrătorii unguriwinking

| Danielcristian a răspuns:

Prietene tu esti bozgor? Sau cei cu intrebarea asta?

| Romanian a răspuns:

Eu zic ca nu, si mai zic ca tu nu esti roman, asa ca nu ai dreptul sa vorbesti despre Romania. Dimpotriva, din punct de vedere istoric, noi am avea drepturi asupra unor teritorii din ungaria, si tot din punct de vedere istoric, daca ar fi ca tot ceea ce ne-au facut ungurii sa fie razbunat, ungaria nu ar mai exista in vecii vecilor, amin! Nimeni nu i-a invitat sa-si faca orasele aici, alea se ridicau si fara ei.Stramosii nostri construiau fortarete si impuneau tribut Romei cand ungurii nici nu stiau cum arata o casa.Stateau in corturi si mancau carne de cal.Nu au absolut nici un drept asupra noasta, noi avem despagubiri de cerut si morti de razbunat. Ungaria e precum un cocos mic si zbarlit:tot zbiara si iti sare la ochi.Pana vom face supa.Si putem. Din punct de vedere militar, maghiarii sunt pe nicaieri.Rusinea NATO-ului, mai jalnici decat bulgarii.Repet,nu esti roman, deci nu vorbi tu despre merite.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanian a răspuns (pentru aicinuehi5):

No, vezi cat de incult esti.Chiar orasul meu, Oradea, a fost construit de evrei.Incearca sa treci de scorul 40 la un test IQ si dupa aceea vino si vorbeste despre istorie.Sasii nu sunt unguri, sunt nemti.Trebuie sa-ti aduc aminte cum opinca romaneasca a stat deasupra Budapestei in 1919? Si ce budapesta? Ai uitat de pasalacul de Buda? Un singur voievod de-al nostru, ca de exemplu Stefan cel Mare, a invins imperiul Otoman, mongolii, polonezii si ungurii de in peste 32 sau 34 de razboaie, pe cand maghiarii au pierdut totul intr-o singura batalie.Sa-ti aduc aminte cum au venit stramosii tai, in caravane ca tiganii? Si uita-te cum ati ajuns acuma.Nici macar armata nu mai aveti.Nici macar sa va sustineti aviatia nu mai puteti.Sunteti inconjurati de popoare la care le-ati facut rau, popoare care au ajuns mai puternice decat voi. O sa vezi, cand se destrama UE, daca faceti o miscare gresita, o sa fiti exterminati, pe toate planurile.Ati ajuns slabi, dar cu gura mare.Nu-ti fa griji, nu va veti mai reveni niciodata, ati crezut ca totul se poate face prin a avea gura mare, ca si acum. Ce-a fost in anii 40, cand i-atilins testiculele lui Hitler pentru un bot de pamant de la noi, nu se va mai repeta.Va laudati cu trupe paramilitare, care is caca-maca, cum ii si cu csibi, a facut el pe cocosu', cu papusi, si acum nu mai aude nimeni de el.Jalnic.Si jalnic o sa ajungeti!

| lexy22 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cred ca totusi Romaniabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Man_Eduard_1996 a răspuns:

Logic ca nu as fi de acord ca Transilvania sa fie a Ungariei, ungurii spun ca Transilvania ar trebui sa fie a lor, nu va fi niciodata a lor.Din cele auzite daca te duci in orase cu populatie majoritara ungureasca si te duci la un magazin, daca nu ceri in maghiara nici nu te servesc.

| Nelutusm a răspuns:

Cred ca ai luat-o razna..Cu nici un chip n-as fi de acord. Si ei au defectele lor mai multe probabil ca ale noastre, asa ca...Noi ne meritam pe noi nu Ungaria sau alta Tara.Parerea mea

| omar47 a răspuns:

Romania