| Wehrmacht a întrebat:

Sunteti de acord cu felul in care se face vaccinarea in scoli?
Daca te duci la medic, pana sa iti spuna ce medicamente sa iei se asigura(sau cel putin te intreaba) ca nu esti alergic.Totusi,la scoala cand vine cu vaccinarea nu te intreaba nici dracu' daca ti-a spus vreun medic sau ceva sa nu faci x vaccin.
De ce? Ce garantie ai ca dupa ce ti se face vaccinul nu o sa faci soc anafilactic de exemplu?
Pe langa asta, nimeni nu mentioneaza nici un posibil pericol in legatura cu vaccinul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti major poti sa refuzi vaccinarea iar daca esti minor pot sa refuze parintii. Si nu esti obligat s-o faci fara sa spui nimic, daca stii ca esti alergic la ceva trebuie sa spui.
Pe de alta parte vaccinarea este in favoarea elevului, il scuteste de unele boli destul de grave.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vaccinarea care se face in scoli nu prea are reactii adverse. Totusi eu tin minte ca la scoala ne spunea ca daca apar reactii adverse sa ne prezentam urgent la medic

| doctorandus a răspuns:

Fara vaccinare ai 10% sanse sa mori de o boala infectioasa, cu vaccinare ai 0, 0001% sanse de efecte adverse. Multe vaccinuri se fac cu oua, asa ca cine e alergic la ou poate avea probleme.

| ChrissD a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca poti sa faci o multime se alte boli.