| Anna0111 a întrebat:

Sunteti de acord cu unirea Basarabiei cu România? Eu sincer sunt!

32 răspunsuri:
| OneGirl15 a răspuns:

Eu la fel sunt de acord. Esti din Romania?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt de accord. Ar fi un mare pas inapoi pentru Romania care si asa se chinuie destul sa faca ceva.

Anexarea Moldovei inseamna si mai multa saracie si mai multa coruptie mai ales in partea de est care sufera deja. Anexarea Moldovei ar inseamna o bresa de securitate in granitele de est ale UE.

Plus mai mult de jumatate dintre moldoveni prefera fara ezitare Rusia. Pentru ei UE, dezvoltare si civilizatie nu inseamna nimic in comparatie cu nimicul pe care l ar putea oferi Rusia.

| OldSoul a răspuns:

Personal sunt indiferent, dar unirea ar crea alte probleme in plus romaniei.

| crytical a răspuns:

Nu frate, si asa o cauta Rusia, vrea sa-i ia la ei, asta ne mai lipseste ca ne ia Rusia cu tot cu Basarabia.

| SkyPilot a răspuns:

Cu raspunsuri precum cele pe care le-ai primit in majoritate pana acum este clar ca Romania nu va avea niciodata calitatile Germaniei.
Lor sa le fie bine si sa le dea psd (a.k.a. partidul stalinist delicvent) cate o galeata de plastic si cate un kil de ulei. Iar de la putin vor primi titlul de mujic de oroare si cate o pereche de ciubote ca sa poata sa strabata noroaiele rusiei cu matele ghioraind.
P.S. Am scris intentionat anumite nume proprii cu litera mica, imi e o sila totala de ceea ce reprezinta ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Mario76 a răspuns:

Da.Pentru binele Basarabiei, pentru a continua parcursul european si derusificarea ei, da. Din pacate sunt multi cetateni din Basarabia care vor cu Rusia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mario76):

Pentru binele Basarabiei? Adica sa traga in jos o tara de 10 ori mai mare ca si populatie doar sa le fie lor mai bine? In conditiile in care nici nu vor asa ceva? De ce?

| Mario76 a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai fiti egoisti. Jumatate din populatie doreste unirea. Si nu te teme, nu ne trage in jos...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mario76):

Nu tine de egoism, ti de logica si ratiune. Moldovenii nu vor unirea si daca ar vreao Romania nu poate compensa coruptia si saracia lor. Ar inseamna o destabilizare totala a granitelor de est a Europei. Nu are niciun sens aceast unire, niciunul.

| doctorandus a răspuns:

Domnule, daca Parlamentul Moldovei va cere unirea cu Romania, niciun politician roman nu va avea tupeul sa refuze, pentru ca va fi considerat tradator si eventual linsat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Trdator? linsat? lol de unde le scoti?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

E adevarat ca nu la toata lumea le pasa de idealul national, dar mai sunt destui carora le pasa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Pai si ce idealul national inseamna unirea cu Moldova... esti culmea. Idealul national inseamna sa iti sacrifiti tara pentru o mana de oameni care sunt impotriva progresului?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu tot ce se intampla in istorie este rational.

| minrest a răspuns:

Ai spus ori prea mult ori prea putin. Te referi la o unire ceruta de ei, sau la o unire facuta dupa ce ocupam tara si impuscam o parte din deputatii din Sfatul Tarii, ca data trecuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind nu e Basarabia ci Moldova iar in al doilea. Moldova este o tara foarte saraca in care coruptia este la nivel FOARTE ridicat iar in fiecare an in Moldova ramin tot mai putin si mai putini oameni fiindca majoritatea pleaca peste hotare din cauza saraciei In 2010 erau 4 mil. de oameni iar acum in 2015 sunt doar 3 mil de oameni morbiditatea este foarte mare cam la 60-50 de ani si natalitatea este scazuta
locuri de munca nu-s oamenii traiesc in criza si saracie iar dupa ce Rusia a inchis exportul a devenit si mai saraca. Acum faceti un total are nevoie cineva de asa o tara...

| PedoBarbie a răspuns:

Poate da, poate nu.

| Theo94 a răspuns:

Da sunt de acord, acum poporul roman e divizat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Theo94):

Cum e divizat?

| Tigrutza2003 a răspuns:

Sincera sa fiu, nu sunt!

| Dummy95 a răspuns:

Basarabia este o tara cu 0% resurse, 0% industrie, 5% tara romaneasca. Rusii au cam strans tot, moldovenii isi doresc o unire doar pentru ca au o situatie proasta de moment, de ce ar vrea vreun roman lucrul asta? sa ne marim populatia cu minoritari? Nu!

| Anna0111 explică:

Eu sunt din Moldova si vorbesc romana si rusa cum multi de aici vorbesc! Jumatete din noi dorim ca Romania sa se uneasca cu Moldova, se fac nenumărate proteste pe strazile de aici!

| Rupeleasă_Ramona_2000 a răspuns:

Nu,deoarece Basarabia a fost atat timp a Rusiei, iar cei din Basarabia sunt rusi, nu romani.Parerea mea. Daca Basarabia s-ar unii cu Romania, Rusia ar ataca Romania, cel mai probabil, deoarece Vladimir Putin vrea sa recreeze URSS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna0111):

"Jumatete din noi dorim ca Romania " tot degeana daca nu vor toti. si mai degeaba ca multi "tin" mai mult cu Rusia decat cu Romanica.

| pufulescu a răspuns (pentru Anna0111):

Da, dar iti dai seama ca pe moment nimic nu se va schimba in bine pentru voi? In Romania este dezastru economic si social, sa stii.Si nu numai pe moment, vor trece decenii daca nu mai mult pana se va observa o schimbare in bine provenita din unire. Aveti drept de libera circulatie in UE? Daca da, nimic altceva nu va mai trebuie. Nu faceti prostia romanilor de a va repezi in Uniunea Europeana ca orbii in prapastie, noi am intrat dar practic nu am avut nici un drept ani de zile, si nici acum nu avem prea multe de castigat din apartenenta la UE, imigrantii din Africa au mai multe avantaje in Vest decat un roman.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Asta cu nu avem avantaje ca suntem in UE e poveste pentru copii mici. Sa fim seriosi avantaje si drepturi sunt nenumarate.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

De ce un emigrant are dreptul la locuinta sociala, locuinta cu chirie subventionata, si eu nu, in conditiile in care lucrez pe salariul minim pe economie aici?
De ce cursul de integrare este gratuit pentru emigranti, si pentru mine nu? Basca faptul ca nu am cand sa il frecventez, eu trebuie sa mai si muncesc, ca deh am avut ghinionul sa ma nasc in Romania, nu imi da ' matusa Angela' 300 de euro pentru prezenta in aceasta tara, asa cum le da lor!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Sa imi bag picioarul daca imi dau seama despre ce emigranti vorbesti si ce treaba are asta cu UE.