| stefangs a întrebat:

Sunteti de acord cu Unirea Basarabiei cu Romania? Eu personal nu sunt! Asta ne mai trebuie acum! BASARABIA NU E ROMANIA!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este o judecata logica si corecta.
Nu vreau sa enumar toate argumentele care dovedesc, din punct de vedere istoric, ca tu gresesti grav in afirmatia ta. Te indemn sa gandesti prin reducere la absurd: daca Basarabia nu este pamant romanesc atunci nici celelalte "tari" ce compun Romania nu sunt pamant romanesc, cu exceptia medievalei Tari Romanesti.
Mai devreme sau mai tarziu Basarabia va fi unita cu Romania, macar in UE sau intr-o constructie mai larga, gen Tarile Unite ale Europei sau Federatia Europeana.

regis
| regis a răspuns:

Basarabia nu e Romania, dupa cum nici Oltenia nu este Romania; Basarabia este doar un alt teritoriu romanesc care a avut si trebuie sa aiba o istorie comuna cu a noastra. Din pacate insa, politicienii de dupa 90 nu au fost interesati ca numele lor sa ramana in istorie pe termen lung, preferand castigurile de moment. Au fost destule oportunitati de care se putea profita, singurul semn de intrebare pentru mine este daca si dincolo de Prut poporul isi doreste acelasi lucru.

| Arthur a răspuns:

Http://romanism.ro/ion-cernat-basarabia-pamant-romanesc.html
Logica ta mă îndeamnă să spun că nici România nu mai e pământ românesc.

| thealchemist a răspuns:

Nu-ti fa griji, nici nu se pune problema unei schimbari a granitelor, treaba cu unirea e propaganda ieftina a romanilor la fel cu a ungurilor referitor la Transilvania (se poate spune la fel ca Ardealul e pamint unguresc, numai ca nici ungurii nu vor de fapt Ardealul, le e sila si de ungurii de aici nu numai de romani, si la fel romanii nu vor cu adevarat Basarabia).
asta e doar propaganda nationalista a guvernelor respective menita sa distraga atentia de la faptul ca atit Romania cit si Ungaria sunt falimentare.

| darrio2007 a răspuns:

Cati ani ai? Basarabia a fost dintotdeauna pamant romanesc.Citeste aici si convinge-te:http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarabia

| darrio2007 a răspuns:

Uitasem.Sunt de acord cu unirea Basarabiei cu Romania.Tu stai precum strutul.Cu capul in nisip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@stefangs nu e român. Este un evreu comunist, din gaşca lui Putin şi Voronin.

Eu sunt de acord oricând cu unirea dintre Basarabia şi România. Sunt de acord cu orice unire cu vechile teritorii ale neamului nostru, chiar dacă asta ne va duce pe toţi în sapă de lemn şi la un trai mai greu pentru câţiva ani. România Mare, în vechile hotare!

http://www.youtube.com/watch?v=hah20duxMLU

| stefangs explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt nici un evreu comunist din contra. Rusii sunt niste comunistii prosti! Iar evreii? Evreii nu trebuie sa traiasca pe pamantul asta astia sunt un SUBPOPOR! iar despre moldoveni ce pot sa mai zic doar un singur citat,, Cel puternic, trebuie să domine şi să nu se amestece cu cel slab, ceea ce ar însemna sacrificiul proprii naturi înzestrate. Numai cel născut slăbănog se poate uita la acest principiu ca fiind crud, şi dacă face asta este pur şi simplu pentru că are un caracter debil şi o minte îngustă; deoarece dacă o astfel de lege nu conduce procesul de evoluţie atunci dezvoltarea unei vieţi organice superioare nu ar fi deloc de conceput,,.
( Adolf Hitler )

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefangs):

Deci, tu asemeni România ca pe ceva imens, gigantic, puternic, invincibilă şi greu de egalat, iar Republica Moldova ca ceva mic, prostesc, insignifiant şi luat în derâdere de toată lumea. Păi atunci, cel puternic, dacă e atât de priceput precum s-ar vrea a fi, n-ar trebui să domine pe cel slab şi să-l aibă în subordine?

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Da,ce,te-a intrebat cineva daca esti de acord sau nu? de asta nu mai poti tu dormi noaptea, din cauza basarabiei? vezi ca antisemitismul e pedepsit prin lege.stai linistit in banca ta si vezi-ti de scoala.lasa,nu te apuca sa schimbi istoria.esti prea mic, pentru un lucru atat de mare!