| bnj a întrebat:

Sunteti de acord sa se implementeze urmatoarea masura in folosul tpu.ro: Vot "stupid" pentru un user cu un punctaj de peste 10.000 sa fie obligatoriu argumentat inainte de a aparea pe site.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe orice site de genul TPU vor fi mereu tot felul de frustrati a caror unica bucurie e sa dea "cu stupidu" in stanga si-n dreapta. De ce vrei tu sa le rapesti bucuria asta?
Uite eu, de pilda, numai azi m-am pricopsit cu 3 stupizi de la niste pitzipoance analfabete. Dar, stiind cata satisfactie au avut cand au votat, am constiinta impacata ca am facut cuiva un bine x 3!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord, fiecare are dreptul la o parere personala. Totusi sunt de parere ca ar trebui inlocuit "stupid" cu "incorect", deoarece ar fi mai precis.

regis
| regis a răspuns:

Nu. Un raspuns stupid ramane stupid si trebuie tratat ca atare, indiferent de punctajul celui care l-a dat.
In plus masura nu ar rezolva nimic, cei care se indeletnicesc exclusiv cu acordarea de stupizi vor inventa si un motiv, ca doar nu ii doare mana. De suferit vor avea doar moderatorii.

| Arthur a răspuns:

Bănuiesc că nu se prea poate face nimic cu frustraţii care votează stupid în serie. Sunt şi din cei noi de pe site care primesc stupizi de amorul artei. Unora dintre ei, dacă li s-a pus pata pe careva îi toarnă stupizi numai când îi vede avatarul fără a mai citi conţinutul postării.
Am vizitat profilul câtorva din aceştia şi am rămas siderat. Uitaţi de exemplu cum votează @ewanjanoski, cu care de altfel nu m-am întâlnit niciodată pe site într-un schimb de replici mai savante sau mai puţin; Din 302 voturi a votat astfel : 45 folositoare, 155 stupizi, 133 nefolositori, 28 amuzanţi şi 41 inteligenţi, făcând o proporţie aproximativă ar rezulta că din cele vizionate de acest utilizator proporţia pozitivă ar fi de 30 % iar cea negativă de 70 %. Stau şi mă întreb dacă site-ul e în aşa proporţie negativ, atunci de ce mai circulă pe aici? Dar bomba e alta, am ajuns să fiu ţinta predilectă a voturilor sale şi anume la nefolositoare înafară de unul toate îmi sunt acordate iar stupizi e exact aceeaşi situaţie.
Dar cum mulţi dintre utilizatori au câte două trei conturi vă puteţi da seama cam ce se întâmplă pe sectorul voturi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și dacă îți ia stupid ce se întâmplă? Plânge?
Nimeni nu le știe pe toate și sunt destui care le plac să alerge după cai verzi, nu-i venera că nu ai de ce.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Teoretic asa ar fi cel mai corect. Dar nu vad agitatia in jurul acestui vot, chiar daca in majoritatea cazurilor e acordat persoanei si nu raspunsului.Pana la urma nu e decat marca frustarii si a lipsei unor argumente suficient de rationale pentru a te contrazice civilizat(subliniez cuvantul) cu un userraised eyebrows

| bnj explică:

@hitler. Ce te faci cand tu raspunzi corect la o intrebare, primesti 2 voturi stupide si cel care a pus intrebarea vede asta si nu ia in considerare raspunsul tau? Nu cumva se numeste ca este impotriva scopului tpu.ro de a ajuta? Hai sa deschidem bine ochii si sa ne dam seama ca oamenii din jurul nostru nu vin aici pentru ca se pot ajuta singuri. Oamenii respectivi sunt ghidati de parerile celor din jur, si cel putin 4 cazuri din 10 vor fii influentati de doua voturi stupide la un raspuns de altfel bun.
Vorbesc acum despre unii oameni care dau stupid, dupa cum a punctat bine si bitter, dupa cum au ei chef. Am intalnit un utilizator numit SangeRoOs de AJuUnG3 PaNa La OoSs care dadea stupid si nefolositor la absolut toate raspunsurile pe care le intalnea. Ajunsese sa stranga 300 si ceva de stupid si 280 de nefolositor. Plus ca mai si jignea fara motiv aici.
Sunt asemenea persoane carora trebuie sa le limitam capacitatea de a vota aici.

| Pământul a răspuns:

Nu, asta e de parca ai scrie ca de indata ce are cineva 10 000 de puncte, el se poate insela mult mai greu (ceea ce e clar fals). Pe langa faptul ca argumentarile ar fi irelevante, ele ar putea ingreuna incarcarea sitului si treaba moderatorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia este cea propusa deja in urma cu 1 an: votul stupid trebuie desfiintat - este simplu - cine are urechi de auzit sa auda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ti votul stupid in pace ca e singurul de care ma bucur.Singurul cadou pe care mi-l trimit din toata inima. Ce aveti cu el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' de ce? Unii si-au gasit si ei scopul vietii, voteaza stupid. De ce sa le luam singura placere, n-au si ei dreptul sa se simta bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce spui cand un expert da stupizi asa, din considerente doar de el stiute? In timp ce alti useri apreciaza acelasi raspuns ca fiind pozitiv. Intreaba pe Ruxandra, ea stie de ce, e patita!