| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ca aceasta intrebare sa fie un fel de petitie. Sunteti de acord cu o politica mai dura pe TPU.ro si cu banuri in masa? TPU.ro este plin de copii 7-12 ani care pun intrebari prea stupide, iar in ultima vreme acest fenomen s-a agravat. Rar poti obtine raspunsuri acceptabile la o intrebare, intrebarile majoritatea sunt facute din amuzament si plictiseala iar celelalte sunt formulate stupid, implica o dara de prostie a noii generatii, s. a. m. d. Exista exceptii desigur dar sunt rare. Acum 3 ani situatia era cu totul altfel, existau useri maturi iar majoritatea intrebarilor si raspunsurilor erau acceptabile. Ce credeti despre asta? Ar trebuii sa lasam praful sa se asterne pe un site ca asta sau readucem site-ul in top luand atitudine? Totul se duce incet, dar sigur.

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema a fost discutata de n ori si, pe la sfarsitul anului trecut, se parea ca o sa se ia masuri mai dure. Din pacate totul a tinut putin timp si s-a revenit la situatia anterioara, daca nu si mai rau.
Problema nu poate fi rezolvata, in totalitate, de echipa TPU, sunt foarte putini si portalul este in continua crestere. Totusi si aceasta are o vina, respectiv suspenda prea putini dintre aceia care incalca grosolan regulile.
Ar fi mai important si ar da rezultate mai bune daca toti moderatorii si utilizatorii seriosi si-ar face pe deplin datoria, respectiv ar sterge si raporta toate postarile neconforme. Nu toti procedeaza asa, din contra, am vazut doar ca se atrage atentia celui care a incalcat regulile, dar postarea (intrebare ori raspuns) neconforma ramane. S-auzim si de bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Nu o sa se schimbe nimic ...crezi ca esti singurul care a vorbit de asta?
TPU este un site in crestere...un site popular, un site in care orice copil poate spune ce gandeste sub protectia anonimatului!
Logic ca este un site unde se pun cele mai tampite intrebari ...mai ales ca nu e un site cu o politica anti trolling la fel de stricta ca yahoo answers de exemplu!
Nu ai ce face. circul si intrebarile populare fac rating, deci bani in buzunarele adminilor!
Crezi ca e greu sa se faca ceva? Dimpotriva...un ban pe ip si rezolvi 90 % din trolli de exemplu!
Dar nu ai ce face ...TPU este exact ceea ce se vrea! un site in care toata lumea poate sa isi expuna gandurile fara sa ii fie stiuta identitatea reala!
Ce ti se pare asa de surprinzator ca aceste ganduri sunt pline de prostie?
Am ajuns sa consider siteul asta ca pe o oglinda a societatii in care traim ...intrebarile tampite care se pun aici sunt in realitate puse de persoane care in viata reala nu ai zice ca sunt la acest nivel!
Dar uite.asa iti dai seama de nivelul real al persoanelor!
Aici.pe net, unde nu exista limite
Trist dar adevarat...

| Diabolique a răspuns:

Da, frumos discurs.
Totuși, s-a gândit cineva cum să rezolve problema? Nu există nici o șansă atunci când adminii nu sunt de partea noastră. Oricâte petiții vor exista, site-ul ăsta nu se va schimba. Întotdeauna se va pune preț pe cantitate, nu pe calitate.

| Dumnezău a răspuns:

Eu pledez pentru inchiderea definitiva a site-ului,ca si-asa,majoritatea oamenilor inteligenti de pe site,ce i-am intalnit pana acum, ii am prin liste, si pot comunica si fara TPU cu ei.Sau daca nu il sterg ei,il sterg eu cu inca niste oameni.Low Orbit Ion Cannon am zis!

Acum trei ani,habar n-am cum a fost, eu am contul de la sfarsitul lui 2010, si bineinteles,fiind si mai necopt atunci,aveam tendinta sa pun nu neaparat intrebari retardate,ci cu subiecte mai copilaresti,neglijabile.

Eu zic ca cei ce pun intrebari decente,si scriu decent, nu se comporta ca niste animale scapate de la zoo pe site, pot sa ramana.Totusi,afara cu instigatorii,cretinii,cocalarii,trollii esuati/reesapati,si cu retarzii in general.Dar site-ul nu o sa-i dea niciodata pe astia afara,pentru ca ei sunt majoritatea site-ului.

Mai mult vor fi raportati userii ce se plang de site,sunt inteligenti,dar refuza sa se coasa singuri la bot,pentru ca o sa zica nasoale de site,iar astfel,cum adminii nu se vor mai simti lustruiti in pretiosul lorgean,vor contracara.

Praful e oricum demult asezat pe site, si nu prea mai are utilitate, gasim useri favorizati al dracu de mult. Legiuitoarea si alti pulifrici din astia zic.Gasim masuri de asa-zisa imbunatatire retardate propuse de admini,de parca am fi la spitalul de nebuni,si incearca sa vopseasca gardul,cand inauntru, cade tencuiala, e mucegai si mizerie.Gasim tot mai multi copchii retardati, dar fac trafic, si adminii nu vor renunta in veci la ei.

| FucktheSystem a răspuns:

De ce aș fi de acord cu așa ceva? Și eu am contul din 2010 și un lucru l-am observat clar, ștergerea contului nu rezolvă nimic.Adminii șterg ce și cum vor și de multe ori au grijă să șteargă conturile celor mai interesanți și deștepți oameni de pe site că nu-i pupă-n...you know. Niciodată n-o să fie șterse conturile celor care fac trafic mare deși spun tâmpenii pentru că ar pierde site-ul. Crezi că-i interesează pe admini să aibă oameni deștepți pe site? Nu! Îi interesează să aibă trafic, iar dacă un anumit user se plânge de site are șanse de 90% să-i fie șters contul pentru că automat s-ar putea să scadă din trafic la cât de ușor de influențat sunt unii. Eu mă mir cum de nu mi-au șters contul până acum, chiar mă mir, poate rank-ul ce-i ține să n-o facă că în rest sunt exact genul de user care pe lângă că-i disperă de fiecare dată când îmi este ștersă o întrebare abuziv să-mi fie pusă la loc, se mai și plânge de cât de oribil a evoluat site-ul și de admini. Oricum n-ai ce face, banuri în masă n-o să fie și dacă o să fie o să aibă grijă adminii pe cine să șteargă, așa funcționează treaba pe TPU.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu aş zice să fie banati userii care fac exces de maturitate, şi încearcă să dea lecţii gratuite de "viaţă" celorlalţi useri pe care-i cred prea puerili ca părerea lor să fie valabilă.
Sunt useri retardaţi pe site care au şi peste 20 de ani.

| Kanghu a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cand am zis banuri in masa, nu am zis de o anumita varsta sau ceva de genul, ci m-am referit sa fie banati cei care pun intrebari la misto, raspunsuri cretine, s.a.m.d.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Kanghu):

Şi eu dau răspunsuri la mişto. De fapt, majoritatea răspunsurilor mele sunt date la mişto.
P.s. Acum am vorbit tot la mişto.

| Kanghu a răspuns (pentru Woodenpints91):

Heh, cred ca stii prea bine despre ce vorbesc. La intrebari puse la misto ma refer la cele care suna cam asa. "la varsta de 10 ani am o fantezie sa-mi bag o veioza in cur". Observ raspunsurile tale, insa tu chiar faci la misto, nu raspunzi cretin.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Kanghu):

Aia sunt trolli, nu merită luaţi în seamă. Se plictisesc repede, şi vor ieşi singuri.

| XDarkAngel a răspuns:

Pe un site cu exprimeare libera, anonima, e greu sa tii lucrurile sub control.

| DakotaRoyse a răspuns:

Păi degeaba o să banezi useri în masă. O să rămânem vreo 100 poate, dintre care cred că majoritatea o să fie între 14 şi 20 de ani. Că ăia adulţi s-au dus de-aci, şi nu prea poţi să-i readuci...

| EvilThoughts a răspuns:

Eu am 13 ani!(implinesc 14 peste vreo 2 luni).
Ideea este ca majoritatea dintre voi credeti ca numai copiii strica site-ul! Nu este adevarat.Da,sunt in mare parte minori cei care posteaza intrebari jignitoare sau stupide (ca sa nu mai spun de raspunsuri) dar sunt persoane mature care nu se pot abtine, care injura sau care nu ii respecta pe ceilalti useri.
Varsta mea nu imi reflecta inteligenta.
Am vazut useri care intra pe acest site doar ca sa faca „panarama" si nu ca sa ajute, asa cum ar fi normal.
Daca va apucati sa banati useri care au pana-n 12 ani, parerea mea este ca isi vor face alte conturi.Nu este chiar asa de greu.Plus ca poti sa nu-ti specifici varsta reala.Este alegerea ta.

In orice caz, mai exista si useri minori care ajuta acest site si nu cred ca toti ar trebui pusi in aceeasi oala.Mentalitatile difera de la persoana la persoana.

| Kanghu a răspuns (pentru EvilThoughts):

Cum am mai zis, nu are legatura cu varsta, nici nu am spus asta. Dar am precizat ca ar trebui banati userii care se comporta, care au mentalitatea, unora de 12 ani(si aici sper sa nu jignesc pe nimeni, exista exceptii).

| negru30 a răspuns:

Asa este - ai dreptate - dar lasa si copii - ce fac ei rau - decat sa stea prin discoteca si... altele, mai bine sa stea aici cu noi

| Luissa123 a răspuns (pentru negru30):

Hmm ai dreptate dar si asa dai o intrebare serioasa si cineva imi raspune cu ''hgmghhlj'' ce asta-i treaba? happy

| negru30 a răspuns (pentru Luissa123):

Ai dreptate - nu este problema - eu daca as primi un astfel de raspuns as rade - de ce te superi -

| Luissa123 a răspuns (pentru negru30):

Stiu si eu ca e de ras. dar cand am vazut ca e doar un raspuns ma gandeam oo cineva a gasit raspunsul la intrebarea mea si cand ma uit...big grin

| negru30 a răspuns (pentru Luissa123):

Ha ha ha - surpriza - lasa ca vine si raspunsul la intrebarea ta - rabdare

| Bybanu a răspuns:

Tati, cu asta ma lupt de cand m-am inregistrat...
Cred si presupun ca sunt putini administratori ai site-ului asta si nu au timp pentru a verifica fiecare mesaj in parte si fiecare raspuns dat...

Da sunt numai copii de 12 ani care habar nu au ce vorbesc...raspund la intrebari fara sa cunoasca subiectul...si pun intrebari fara sa consulte marele "GOOGLE", tu-i mama masi care l-o inventat si pe asta.

Poti crea o petitie pentru asa ceva, dar degeaba...nimeni nu o sa poata faca nimic.
Dar oricum, te sustin si succes

| ColăBăă a răspuns:

Sunt de acord cu tine papusa.
Dar. sa fim seriosi 20% persoane cu care poti colabora pe TPU iar restul sunt persoane cu care nu poti tine o discutie.
Sa fim seriosi, daca s-ar bana aceste fenomene, TPU ar ramane cam gol.In plus, de ce crezi ca atatia "JustinBieber, IlPlacPeJb, DoamnaJustinBieber" sunt pe site? Pun pariu pe 5 lei ca acesti utilizatori mai au un cont cu care, sunt oameni civilizati sau au primit ban.Deci daca aceste fenomene ar fi banate, si-ar face alte conturi.
Concluzie : Ar trebuii sa se poata bana un cont pe IP., nu credeti? De exemplu : La 2 conturi banate sa primesti ban permanent pe IP.Sau la 10 intrebari stupide / raportate - ban temporar [1-2 luni] pe IP.

| BiuL a răspuns:

De acord

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Politică mai dură, banuri în masă? Vrei ban, du-te la muncă... Eu aș fi curios, tu, la 9-10 ani, ce întrebări ai fi pus? În loc să-i faceți proști, ați putea să îi învățați voi cum e bine. Dar e mai ușor pentru toți să iei măsuri cu barda în mână. V-ați adunat toate geniile ilustre la un loc, și nu mai aveți spațiu de copii, care, culmea, pun întrebări copilăroase. Ce tupeu pe ei!

Rar primești răspunsuri acceptabile la o întrebare, fiindcă și întrebările de la userii care cică n-ar mai fi copii sunt incredibil de cretine. Eu fac parte din ăia care răspund din plictiseală și amuzament. Nu sunt aici să ajut, până la urmă, câți sunt? Problemele adevărate nu își găsesc rezolvare pe net. Pentru celelalte există Google. Toți suntem aici să ne omorâm timpul. Unii își mai exersează anumite aptitudini, tot pentru ei o fac.
Sigur că ne credem foarte de folos societății prin asta.

PS - Sondaj: se schimbă tema site-ului. Miștoacă sau nu?

| Kanghu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu intelegi despre ce vorbesc. Sunt copii de 9-10 ani pe site care intr-adevar, pun intrebari datorita lipsei cunostiintei de exprimare insa la varsta aceea totul se explica. Dar exista intrebari care sunt chiar puse la misto, si cred ca stii foarte bine despre ce vorbesc. Si mai sunt cele de genul astuia:

http://randomlemons.com/wp-content/uploads/2012/01/femei-tate-mari-cur.png

pe care insa nu pot sa dau vina pe TPU.ro, e din cauza cretinitatii generatiei de astazi. La asta ma refeream.

| torsi a răspuns:

+1. de acord.

| BiancaDenisa a răspuns:

Total de acord...si eu am 13 ani dar sunt putine intrebari la care pot raspunde.Sunt intrebari puse de plictiseala(cum spuneai si tu) si fara rost.Iar la intrebarile care eu le adresez nu primesc raspunsuri acceptabile si mai mereu raman cu "problema" erezolvata...
Din pacate, acest site se deterioreaza incet, incet din cauza celor care pur si simplu nu sunt interesati...

| E8841942 a răspuns:

Da sunt dar pînă dă la toţi BAN apoi trebuie să facă un test.