| LanguageMaster a întrebat:

Termenul infracțiune continuă este sinonim cu termenul infracțiune continuată?

4 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

laughing

| dannyel86 a răspuns:

Nu. Din punct de vedere juridic, "infractiunea continua" e o fapta penala care se intinde pe mai mult timp, ca actiune unica (furtul de curent electric), iar "infractiunea continuata" e un cumul de actiuni care constituie individual aceeasi infractiune (talharia comisa azi, apoi maine, peste 3 zile si tot asa).

| aXy99 a răspuns:

Puteai sa cauti pe google sau in codul penal, dar e "grele".
Este exact cum a spus dannyel86.