| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "specialitate medicală" este sinonim cu termenul "specialitate chirurgicală"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu, niciodata, nu au in comun decat domeniului medical. Specialitate medicala poate fi si acupunctura dar si cardiologia, pe cand specialitate chirurgicala poate la fel de bine sa fie neurochirurg sau ginecolog. Sunt notiuni si specialitati care presupun diferente majore. Cadre medicale, da, sunt si unele si altele.

| alina2k18 a răspuns (pentru antimulte):

Credeam ca acupunctura e o TERAPIE nu o specialitate medicalawinking

| antimulte a răspuns (pentru alina2k18):

Eu inca o consider ceva foarte ezoteric sau homeopatic la o adica, dar medicul meu de familie, e doctor specialista in acupunctura. Scrie maaaare pe usa.

| alina2k18 a răspuns (pentru antimulte):

Pe parafa scrie medic specialist acupunctura?
I highly doubtwinking
Medicii care practica acupunctura sau homeopatia au pe parafa : Competente in acupunctura/homeopatie pe langa SPECIALITATEA MEDICALA [ medicina de familie, neurologie, medicina generala, etc ].

| danbnz a răspuns:

Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu ce crezi?

| alina2k18 a răspuns:

Nu, pentru ca o specialitate medicala nu trebuie sa implice si partea chirurgicala [ ex : psihiatrie, medicina de familie, medicina de laborator, hematologie, radiologie, etc ].

| Fancyuiop a răspuns:

Nu, specialitatea medicală din câte știu cuprinde mai multe ramuri : chirurgie, ortopedie, neurologie. Specialitatea chirurgicală : chirurgia plastică...ș.a.

| alina2k18 a răspuns (pentru Fancyuiop):

Sunt 3 categorii mari si late de specialitati medicale : chirurgie, medicina interna [ in care intra TOTI medicii care NU TAIE/OPEREAZA ] si paraclinice [ radiologie, laborator, epidemiologie, medicina legala-aici mai taie printre altele dar nu pe viuwinking ].
Ortopedia intra la chirurgie laughing

| Fancyuiop a răspuns (pentru alina2k18):

Impresionant?