| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "faptă penală" este sinonim cu "infracțiune"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este sinonim. Vezi si definitia infractiunii, conform Codului penal, citez:
"ART. 15.Trăsăturile esenţiale ale infracţiunii
  (1) Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o.
  (2) Infracţiunea este singurul temei al răspunderii penale."

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

In limbaj obisnuit, Penal este puscarie, iar infractiune inseamna amenda!
Dar si colegul de SITE are dreptatea lui!
Napoleon impusca un infractionist, si nevinovat, numai ca sa scape de penali!

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vezi ca incurci infractiunea cu contraventia.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aveti dreptate!
Ma bag unde nu ma pricep!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt sinonime, mi-a aparut la similare intrebarea.

fapta prevazuta de legea penala e, spre exemplu, omorul.

ca sa fie infractiune, omorul trebuie comis cu vinovatie, sa nu fie justificata si sa fie imputabila.

un exemplu simplu: omorul savarsit in legitima de aparare nu e infractiune.