| anonim_4396 a întrebat:

_Tineretul roman este spalat pe creier?
Cum adica sunt revoltati ca in RO exista coruptie dar nu sunt revoltati ca nu mai exista industrie si plus valoare?
Sa protestezi impotriva coruptiei si sa lupti impotriva ei, este ca si cum te-ai antrena sa sari suficient, pentru a ajunge la luna. Coruptie pe Pamant a fost, este si va fi. Nu exista modalitate reala, de a o combate. In toate tarile! Dar statele pot sa produca suficient ca banii disparuti prin coruptie sa fie mult mai putini decat PIB-ul.
PS: In America, tineretul asteapta ca statul sa interzica micro-agresiunile, in loc sa creeze locuri de munca.
Asa-i cand nu mai exista razboaie si boli. Oamenii au timp sa se gandeasca la lucruri mai mult sau mai putin revolutionare omenirii.
Si Iohannis. Ăsta lupta impotriva coruptiei din campania electorala si pana acum. Creste bă salariul, luptă-te ca Romania sa fie in grupul țărilor civilizate din UE, lupta-te ca romanii sa poata sa tina capul sus cand merg ca turisti in Vest! Nu te da pe bicicleta in timp ce tari din UE, ies ca sunt invadate de romani ce in tara lor, cea mai ieftina chirie este salariul minim.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe mine nu ma deranjeaza politicienii si coruptia.
Pe mine ma deranjeaza mult mai mult spalarea (indoparea) creierilor, pe scara mondiala!

Telefonul mobil este o inventie excelenta, oricand poti comunica cu oricine doresti, poti cere ajutor la nevoie, etc.
Dar, pentru a controla masele, telefoanele au fost facute mai "destepte" decat utilizatorii lor, acestia din urma devenind DEPENDENTI de telefoanele lor. In aceasta situatie, multi isi iau imprumuturi bancare pentru a-si lua asemenea telefoane, platind triplul lui inapoi. Iar cand ratele se termina, isi iau altul nou, tot in rate... Si se plang de lipsa banilor, asemenea cand merg la mare. tongue

Televiziunea si intreaga medie este umpluta cu publicitate, din care jumatate este reclama pentru medicamente.
Esti chiar bolnav (mental) daca nu observi aceste lucruri si urmarile lor, pe viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista industrie si valoare pentru ca exista coruptie. Coruptia nu poate disparea, dar poate fi adusa la nivelul la care nu compromite conducerea tarii.

Degeaba se produc bani daca nimeni nu face nimic cu ei. Bani pentru autostrazi sunt in Romania. Unde sunt autostrazile?

Cat despre Iohannis, probabil nu stii care e rolul guvernului si al presedintelui daca tu te astepti de la presedinte sa mareasca salariile ca sa poti tu merge tantos in vacanta

| doctorandus a răspuns:

Locurile de munca trebuie produse de economie (patroni), nu de stat. Nu mai suntem pe vremea statului socialist.

Iar Iohannis sa creasca salariile? Serios? 1. E piata libera. 2. Salariul minim este stabilit de guvern, cu acordul Parlamentului, nu de presedinte.

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru doctorandus):

Locurile de munca se pot produce și de Stat nu e necesar ca țara respectiva sa fie comunista, exista multe companii care sunt deținute de stat sau statul e acționar majoritar Plus ca un loc de munca la o companie deținuta de stat e mult mai sigur decat unul la o firma privata care daca gigant industrial poate da faliment ușor.

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Statul poate redirectiona niste bani care vin tot din economie (de la patroni). In ultimele decenii chiar tari foarte avansate au privatizat masiv companiile de stat, deci este o iluzie ca un stat capitalist poate da la toti de munca.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ce ai cu IOH ANUS? El l-a meditat la Fizica pe Stephen Hawking, iar voi il tot criticati.

| anamariarot a răspuns:

Asta-i problema cu tineretul ignorant, că habar n-are de un subiect și-și dă cu părerea. Nu știi care-s atribuțiile președintelui, dar te aștepți să crească salariile laughing))))))))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Idioțenie. Ca mulți alții care scriu romane pe aici, n-ai habar despre ce vorbești.

| DumitruS a răspuns:

Prost esti domnule postac.

Adica tu zici ca daca merg cu metroul si unul imi fura banii din buzunar, solutia este sa muncesc mai mult ca sa acopar ce fura el, nu sa-i dau peste mana.

Esti cumva politician ba de ai gandirea asta?

Se pot face bani si fara industrie. Industria romana n-a fost niciodata asa sus pe cat crezi tu, pentru ca a fost umflata artificial.

Cum vrei sa-ti creasca Iohannis salariul? Ala ni-l crestem noi, fiecare in parte prietene.

Te contrazici, zici mai sus ca tineretul american asteapta sa faca statul si tu insa astepti acelasi lucru de la Johannis nenea comunistu'.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DumitruS):

1. istoria se intelege si prin intermediul datelor statistice. 2. IOHANIS are suficient timp de plimbari, pana se mai naste inca un Hawking pe care sa-l mediteze ca sa-si poata cumpara niste case amarate.winking laughing tongue

| DumitruS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce istorie prietenas? happy Asta e doar un agitator si atat. Sau e un domn care face vreun studiu sociologic ceva sau vreun tacanit care se distreaza si atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Esti psd-ist?

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Esti suficient de prost ca sa nu stii ca KWI NU poate mari salariul. Salariul se mareste pe baza produsului intern brut, adica produci mai mult.i poti permite salarii mai mari la stat, care pot atrage si el salarii mai mari in privat. Cresterea noastra economica de acum este bazata pe consum, ca asa stiu javrele alea comuniste care ne conduc sa faca, si in vreun an de zile, maximum 2, o sa ne cam ia mama dracului pe tema asta. Iar romanii nu pleaca afara doar din cauza salariului, ci si din cauza romanilor care tine care habar nu au ce vorbesc, transformand societatea asta intr-una de toata jena, ca na, aia ca tine sunt majoritari.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Tinerii din ziua de astazi în marea lor majoritate nu știu ce vor sau sunt manipulati, iei sunt cei care zic ca e mai bine sa plece din țara pentru ca e saracie și corupție dar iei nu doresc sa lupte pentru țara lor și se lasa conduși de alți, cat despre razboaie ele mereu au adus mai mult rau decat bine de acea Romania a ajuns sa fie ciopârțita în al doilea razboi mondial și condusa în cele din urma de niște corupți morți dupa banii, Iohannis și nici un alt președinte care a fost și va veni dupa el nu are cum sa lupte împotriva corupției și sa i-a decizi pentru țara deoarece nici premierul și nici președintele nu au putere de decizie deoarece democratia urmarește sperarea puterilor în stat în cat mai multe parți posibil.

| Claxon987 a răspuns:

Am inteles frustrarea si sunt de acord, este nevoia de a avea ceva concret in viata de zi cu zi a fiecarei persoane din clasa de mijloc si de jos. Nu sa lupti, sa iesi in frig si ploaie la proteste pentru ceva ce oricum, sub o alta forma, tot va continua sa existe. Tanara generatie suntem noi dar trece viata asteptand o promisiune in bine, este trist sunt de acord cu tine...parerea mea este total apolitica, nici cu presedintele nu tin, cu atat mai putin cu ceilalti