| SingleForOne a întrebat:

Știu despre acțiunile ilegale în care unii comercianți vând un produs cu plata online, acest produs neexistând de fapt, iar comercianții sunt sancționați penal și/sau cu amendă.

Se aplică aceeași lege sau ceva similar pentru comercianții care vând produse cu ofertă la alte produse, dar acele produse "cadou" să nu existe? Exemple:

Cumperi medicamente, primești o Dacia (Catena).
Cumperi prăjituri Măgura, primești o combină frigorifică (firma care are acest produs).
Cumperi o bere, primești o Dacia (Timișoreana).

Aceste promoții funcționează cu un cod special scris pe aceste produse sau cu un bon cu produsele cumpărate.

1 răspuns:
| namgasitaltusername a răspuns:

Nu stiu legea exact, dar se aplica ceva similar. Cred ca produsele se returneaza la vanzator, iar tu primesti bani inapoi.