| Adr1xYz a întrebat:

Tocmai mi s-a intamplat, sa apelez din greseala la 112. Jucam fotbal, ca tot omu', si un prieten a apelat la 112. A stat 5 secunde, nu a zis nimic. Cand am vazut in telefon apelul la 112. Si cele 5 secunde vorbite. M-am panicat. Am vazut ca deasupra mai era un apel de la 112. Daca nu am raspuns, pot patii ceva? Dau funda! straight face

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi amendat, conform OUG nr.34/2008, citez:
"ART.32.(1) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte şi se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) apelarea abuzivã a numãrului unic pentru apeluri de urgenţã 112, cu amendã de la 500 lei la 1.000 lei;"

| DjYonutz a răspuns:

Pai te-au sunat ca sa vada ce s-a intamplat de ce ai sunat si rau nu prea ai ce sa patesti