| puscahoreangaion a întrebat:

TPU!
am o mica problema in legatura cu terenul aferent blocului unde locuesc ( adica cel pe care se afla imprejurul blocului)! doresc sa va intreb acesta este domeniul public sau apartine asociatiei de proprietari unde locuiesc?
2. eu detin animal de companie ( catel ) doresc sa va intreb daca exista o lege care interzice ca acesta sa-si faca nevoile pe terenul ( spatiu neamenajat ) din spatele blocului unde locuiesc, deoarece am avut nenumarate discutii pe sceasta tema cu presedintele blocului care locuieste la o alta scara de cat scara unde locuiesc eu, iar la el la scara tot pe terenul din fata blocului au acces toti proprietarii de animale de companie si nu este nici o problema ca isi fac nevoile acolo! nu le spune nimeni nici da-te mai incolo! cu toate ca am punga si strang mizeria dupa catelul meu! spuneti-mi totusi ca proprietar am acces cu cainele pe terenul fara spatiu verde din fata si spatele blocului? dau funda la orice raspuns!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noi n-avem de unde sti, tu ar trebui sa stii, pot exista doua situatii:
1. Terenul aferent este proprietatea privata indiviza, fiecare cu o cota, a proprietarilor din bloc.
2. Terenul este proprietatea unitatii administrativ-teritoriale si a fost atribuit in folosinta proprietarilor din bloc.
In ambele cazuri este voie cu animale de companie, nu exista nici o interdictie in acest sens, atata timp cat se respecta ordinea si linistea publica.
Ce regim juridic are terenul afli daca te uiti pe extrasul CF al apartamentului tau.