| Gheorghie_Ovidu_1993 a întrebat:

TPU cineva este condaamnat si nu stie ce inseamna ma ajutati va rog happy eu muultt
Ora estimata: 09:00
Complet: C5 penal - camera preliminară şi judecată
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.386 C.pr.pen schimbă încadrarea juridică a faptei din art.87 alin.1 din OUG 195/2002 cu aplicarea art.37 lit.b C.pen din 1969 în art.336 alin.1 N. C.pen.cu aplicarea art.41 NC.pen În baza art. art.336 alin.1 N. C.pen.cu aplicarea art.41 N Cpen şi art.5 NCpen.condamnă pe inculpatul Vasile Remus Ştefan la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice de către o persoană care nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie. În temeiul art. 61 Vc.pen şi art.5 NC.pen dispune revocarea beneficiului liberării condiţionate pentru restul neexecutat de 1167 de zile închisoare din pedeapsa de 10 ani închisoare aplicata prin sentinţa penală nr.810/05.06.2007 a Tribunalului Bucureşti, rest pe care îl contopeşte cu pedeapsa aplicată mai sus, inculpatul urmând să execute pedeapsa de 1167 de zile închisoare În baza art. 66 alin. (1) lit. a), b), d) C. pen. interzice inculpatului ca pedeapsă complementară exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi de a alege, pe o perioadă de 3 ani de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe. În baza art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin. (1) lit. a), b) şi d) C. pen. interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi de a alege, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 250 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul în cuantum de 200 ron de cuvenit apărătorului din oficiu rămân în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 16.06. 2014.
Document: Hotarâre 1672/2014 16.06. 2014

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

A primit un an pentru condus fara permis, dar era eliberat conditionat, deci executa restul de pedeapsa, in care se contopeste pedeapsa de acum.Deci:executa trei ani si jumatate de inchisoare.Ai inteles?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cu scuzele de rigoare, prietenul tau nu are toate pasarelele pe craca.

Dupa ce ca era acuzat de furt (vezi http://portal.just.ro/......Dosar.aspx l-a mai lovit si dragostea de condus fara carnet)

Si pedepsele s-au contopit. Asta este caz de avocat sa ii explice ce si cum se poate face si cat o sa stea la inchisoare, cand sa depuna eliberarea conditionata, etc.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sa isi cumpere sapun, mult sapun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Lichid.