| S3c0ndSh0t a întrebat:

Traim intr-un jeg de tara si asta o stie toata lumea.Am spus jeg pentru ca nu am cuvinte sa ma exprim pentru ce a ajuns tara asta.In tara asta se fura extrem de mult si noi nu facem nimic sa rezolvam asta stam cu mainile in san si ii lasam pe "mai marii Romaniei" sa isi bata in continuare joc de tara asta.Ati vazut la stiri reportaju ala? Bulgaria e prima la analfabeti si noi pe locul 2.Chiar asa am ajuns rusinea europei? Sa fim priviti rau in strainatate? Din cauza catorva care nu au ce face.Se considera in Romania in strainatate.Adica fura si se gandesc ca nu patesc nimic pentru ca e asa in Romania.Cam 83.9% gandesc asa.Si din aceasta cauza suntem priviti asa. Dumnezeu a fost bun cu noi si ne-a dat acest teritoriu numit Romania.Ati vazut in Japonia ce se intampla. Japonezii ar vrea sa traiasca in acest teritoriu lipsit de pericole naturale. Dar va intreb pe voi Ce parere aveti de acest teritoriu numit Romania? Ce inseamna pentru voi Romania.Si va rog sa ma iertati daca am jignit pe cineva. Cele mai sincere SCUZE

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Andreutzu007, ai inceput prost, nu tara este jeg, ci pastorii ei, nu padurea stirbita de frumusete este de vina ca jegul o pune la pamant, ai capito? Reformuleaza si vorbeste despre jeguri, lasa tara in pace.

| Alphawolf a răspuns:

Tara este OK, caracterul oamenilor ce o populeaza este problema. Prea multa inconstienta, nepasare, toleranta, superstitie. Astea generaza sau sustine prostia! Prostia stimuleaza egoismul oamenilor de la conducere!
Daca tot ai amintit de Dumnezeu, hai sa-ti fac o schema. Dumnezeu inseamna religie - religia inseamna Biserica - Biserica inseamna bani(cladiri, personal care o freaca, actiuni bisericesti etc) manipulare, anormalitate(Biserica nu plateste impozite, nu este luata la raspundere etc etc), iar toate astea inseamna prostie. Populatia sustine toate astea, conducera doar profita de naivitatea(prostia) noastra. Un exemplu: Daca eu sau tu sau oricare persoana face o afacere cu o alta persoana, vom urmari sa fim corecti sau vom urmari sa castigam? Normal sa castigam! Daca omul este prost profiti de prostia lui! Asa este si cu cei de la conducere. Chiar daca esti corect, esti corect o data, de doua ori, dar a treia oara tot profiti, tentatia te indeamna(nevoile si dorintele), apoi te inveti, scad mustrarile de constiinta(daca le-ai avut).

| Minks a răspuns:

Tot zolesti ca nu face nimeni nimic, tu ai incercat sa faci ceva sau esti bun doar de dat din gura? Am ajuns asa fiindca majoritatea ne-am consolat cu ideea "lasa ba, ca or avea altii grija de noi" deci cu alte cuvine ne meritam soarta. Majoritatea i-a votat pe cei ce azi ne conduc, iar ne-am facut-o cu mana noastra. La revolutie s-a luptat pentru un trai mai bun, au murit oameni care chiar s-au gandit la viitorul copiilor/nepotilor dar copii si nepotii aia si-au batut joc de tot ce-nseamna fapte brave ale unor oameni normali, care ar fi putut sa traiasca cum traiesc urmasii lor acum, adica asteptand sa le pice poamele din cer. Sincer nu ma intereseaza deloc ca suntem "de rasul Europei", ma intereseaza ca mor oameni de foame, copiii au o alocatie de 10 euro, salariul minim pe economie e mult prea mic, batranii nu au bani de medicamente. Cand exista altfel de probleme ma doare fix in pix de parerea celorlalti. Nu instig pe nimeni la violent, deoarece nu mai e nimeni dispus sa isi dea viata pentru o alta generatie de "romani" (pentru cuvantul asta e o definitie ampla, care se regaseste si in randurile de mai sus). Deci concluzia e: Oameni bun, de noi depinde totul, dar ne doare fix undeva de viitorul nostru si al celor ce vor urma. Vom ajunge minoritari in tara noastra, printre rromi si alte natii de mana a 2-a. Analogia cu Japonia e total nepotrivita.
PS: E tragic ca niste copii de 11 ani au ajuns sa isi dea cu parerea despre situatia in care am ajuns, in loc sa isi vada de copilaria lor. Asta e jegul in care traim, fara sa ne pese. Sper ca dupa ce o sa termin facultatea sa ma tirez de aici si sa nu mai aud de nimic, chiar daca nu o sa imi fie usor sa parasesc atatea lucruri frumoase care ma leaga de tot ce am, o sa imi calc pe inima si o sa ma gandesc la o familie care sa nu sufere de pe urma prostiei si, repet, nepasarii din tara!
Andra : La ce bun ca se face scoala la alt nivel daca vezi copii de scoala care isi dau interesul pentru orice altceva si nu pentru scoala? Si noi avem legi bune, care nu sunt respectate. La ce bun ca avem un nivel de invatamant ridicat daca cei ce ar trebui sa invete fac orice altceva numai nu invata? Si eu cred ca sondajul e realist, uita-te de curiozitate ce exprimari sunt pe site-ul asta, formulari de gradinita, punctuatie inexistenta si ortografie de balta...
Imi cer scuze ca am scris atunci, sper ca nu am scris degeaba, sper ca mai exista oameni care sa ma inteleaga happy.

| bamse a răspuns:

Am luptat in razboi si am pierdut. Vrem nu vrem sa recunoastem, avem statut de colonie a marilor puteri. Oameni capabili sunt in tara, resurse sunt. Problema cea mai mare este ca nu se vrea sa se faca treaba si nici cei care vor sa faca ceva nu sunt lasati. Se pun bete in roate oricui doreste sa faca o afacere, sa produca ceva. Se pun bete in roate oricui doreste sa faca ceva pe munca lui.

Ori, cum tara noastra nu mai este condusa de romani decat de fatada, adevaratul vinovat este cel care ne conduce in momentul asta. Din umbra, din penumbra de unde o fi. Deci tara va prospera doar atunci cand romanii nu vor mai avea nici o sansa sa o conduca. Nu pentru ca noi am fi neam de nenorociti. Chiar ma mir cum multi sunt in stare sa-si injure si mama. Nu pentru asta. Ci pentru ca asa sunt jocurile puterii.

| Claudiu2011 a răspuns:

Romania e casa noastra. Odata era centru de antractii venea lumea f mult in vizita si pe la noi.acuma sa rarit din cauza ca avem niste parlamentari asa cum sunt ei.Din pacate nu aavem ce face pentru ca in Romania nu exista unire. daca neam uni 1 milion 2 milioane 3 milioane de oameni pentru greva ar fi ceva.dar cand intrebi pe cate unii zic nu ma bag nu ma bag nu ma bag.asa ca de unde unire.deci sa fie clar cand era pe timpuri cum era el Ceausescu eu nu zic ca era bun dar macar aveai un serviciu te puteai duce relaxat cel putin intr-un concediu in fiecare an pe undeva la mare la munte fara sa ai grija zilei de maine era bine.ca iti inchidea tv la 10 noaptea era bine ca te trezeai a 2 a zi odihnit pentru munca.ca iti dadea curent cat vroia ei era bine ca nu consumai peste masura sau alte reguli.a facut si fapte bune Ceausescu. nu stiu exact ce fapte bune a facut actualii conducatori pentru ca vad ca tara se duce de rapa.inainte cu Ceausescu tara noastra imprumuta la altii bani pentru ca avea de unde.acuma merge din imprumut in imprumut.si inainte erau si reguli mai stricte la scoala si in general in viata de zi cu zi.astazi e chiulul la putere si tigara si drogurile de asta am ajuns niste analfabeti.

| Andra_3863 a răspuns:

Nu te condamn cu nimic in ceea ce priveste exprimarea ta. ai mare dreptate, tara a ajuns un jeg. da` eu nu cred ca am fi pe locul 2 ca analfabeti. in scolile romanesti se invata cel mai mult.
Sunt clasa a 9`a in Colegiul National Ana Aslan - Braila,fosta scoala de asistente, si am un verisor de aceiasi varsta care este in Anglia. La ei, in clasa a 9-a,fac probleme la matematica de genu` "Daca sunt X masinute rosii si Y masinute in total,cate masinute galbene sunt?", pe cand noi,in Romania,bagam trigonometrie si functii de ne rupe capu`. Asa ca sa fim un pic realisti. Iar in Anglia sunt unele dintre cele mai bune universitati [Cambridge,Harvard,Yale,UCL, Oxford, Edinburgh si altele la fel de renumite...]iar ei fac probleme de clasa 1-a 2-a in clasa a 9`a? Cam straniu...
Iar noi, in clasa a 9-a avem cam 12-14 materii...ei au 5 materii mari si late: Engleza,stiinte, matematica, sport si desen.Ti se pare normal? Nici mie. Deci in nici un caz treaba nu sta chiar asa.Eu zic ca ar mai trebui facute niste cercetari.
Ei au disciplina, noi avem cultura. Dar cultura noastra e un diamant neslefuit.happy

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Da sunt de acord cu tine! Dar nu avem ce face noi suntem doar niste suruburi dintr-o intreaga masinarie! si sa nu uitam si de gunoaie sad asta ma enerveaza pe mine cel mai mult! Vreti sa traiti in curatenie dar fara sa ridicati o hartie! Deci da sunt cu tine!

| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a răspuns:

Inca cineva care gandeste normal...(gandesc asa si am doar 11 ani si ceva straight face ). Eram printr'un joc exact in ziua de Paste si se apucase'ra aia la injuraturi, nu mai stiu ce... Eu le'am spus sa se abtina macar acu' de Paste. Infine, discutia s-a dezvoltat pana am ajuns la discutia ca alte tari isi bat joc de noi pentru cea ce suntem si pentru ce s-a intamplat cu Romania. Chiar imi spusese cineva,, Asta e tara noastra n'avem ce sa facem''. concluzie : Cum nu avem?
E pacat de tara noastra ca are multe locuri minunate si daca vrem avem cu ce sa ne mandrim. Multi oameni sunt indiferenti. Daca ne dam silinta putem face ceva mai bun, dar ce spunem noi acum sunt toare cuvinte, cuvinte care se uita. Unii incercam sa fim optimisti (sau am incercat) dar timpul ne naruie sperantele, pentru ca noi degeaba zicem ce zicem acum (cei care zic asta sunt cel mult 20% din Romani), ceilalti nu ne asculta, ii doare in c*r practic. (scuzati expresia).
Nu ar trebui sa-ti ceri tu scuze ci ceilalti care nu gandesc asa, ai spus un mare adevar, si trebuie sa te mandresti. ( Cred ca iti mai aduci aminte cum era in clasele mai mici cand faceati,, tabere'', sau cand tie iti placea ceva si celorlalti nu, iar apoi renuntai la acel lucru deoarece lumea nu te sustinea...Ei bine nu si in cazul asta. Eu sunt mandra de parerea mea (si tu ar trebui sa fii) chiar daca nu multi ma sustin (te sustin))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt din Republika Moldova! Parerea mea este ca România este o tara frumoasa si o tara cit de cit mai vestita decit Moldova. Ce cred altii aici despre voi? Cred ca sunteti rromi (furatosi) si needucati. Oare poate avea loc unirea cind vedem ce se intimpla la voi in tara si voi ce e la noi. Romania are multi destepti si talentati dar au plecat peste hotare asa cum si la noi. Dumnezeu sa ne ierte si sa ne binecuvinteze! Traiasca Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum nu facem nimic? Pai ai nostri CONDUCATORI tin capul plecat la jlitul pantalonilor celor din FMI, comisioane mari MONSER, in loc sa miste ceva in tara asta.Inca mai este de FURAT.Romania,o tara rara ca bogatii.Pacat ca este locuita de multi romani.(nu de nemti sau japonezi). Sper ca am spus destul.Numai bine.

| UNHleaSHD a răspuns:

Nu era nevoie de aduci vorba de "d"umnezeu in discutie. Ce sa faci? O noua revolutie? Sa moara iar peste 100 de oameni? Guvernul o sa primeasca o lovitura de stat si aia o sa fie. Daca se instaureaza haosul in tara o sa fim un fel de Fidel Castro.

| PrsRaluca a răspuns:

Oameni buni, cei de la conducere sunt vinovati pentru situatia Romaniei, insa nu in totalitate. Partial e si vina noastra. Deoarece cumparam produse importate, in loc sa incurajam economia locala. Deoarece toti desteptii nostri pleaca peste hotare si traiesc bine-merci, in loc sa ramana aici si sa munceasca pentru a ajuta tara. Deoarece nu ne sfiim sa ne aratam analfabetismul in discutiile de pe forumuri, chat-uri si diverse site-uri internationale. Deoarece preferam sa jucam CS in loc sa citim o carte. Deoarece oricarui elev bun i se baga de mic in cap ideea ca trebuie sa prinda o bursa in strainatate, pentru ca aici nu are niciun viitor. Deoarece criticam toate institutiile statului fara a incerca sa le schimbam. Deoarece muncim putin pe bani multi sau mult pe bani putini. Deoarece e mai usor sa cersim in Franta decat sa cultivam pamantul aici. Daca te plimbi prin tara vezi atatea pamanturi lasate in paragina; toata lumea se plange ca nu gaseste de lucru, dar nimeni nu pune mana sa faca ceva.
Cineva zicea odata ca una din pedepsele pentru refuzul de a te implica in viata politica e ca ajungi sa fii condus de catre inferiorii tai.