| RAY a întrebat:

Daca traim intr-o tara asa sfanta ca Romania cu 98% crestini,cine omoara,fura,violeaza, minte, talhareste, corupe, cum au ajuns aia 45000 de persoane la puscarie doar in Romania facand din Romania numarul 1 la cel mai multi din europa nu doar in propia tara si in afara ei, deci ateii fac tot raul?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De obicei isi spun ca sunt crestini.Dar un adevarat crestin tine cont de principile Bibliei si nu cauta scuze pentru actiunile sale. Iacov4:8

| ania a răspuns:

Suntem o țară doar teoretic, declarativ creștină.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ania):

Suntem o tara laica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e bine inteleasa libertatea si cati din 98% sunt ortodocsi si?% sunt practicanti ( ar trebui sa strice puscariile si sa faca mai multe ospicii)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

98% crestini? Poate pe hartie. In realitate, termenul de crestin cred ca se potriveste doar la 10% din populatia Romaniei. Si nu cred ca romanii sunt cei mai ''periculosi'', nu doar noi violam, furam, corupem. In S.U.A e mult mai rau, in ceea ce priveste hotia, violurile, coruptia. La americani, minciuna e la ea acasa, si manipularea.

| AlexeHellsing a răspuns:

Pentru prima dată aud această statistică. Dar nu contează. Să nu uităm că un sfert din acest număr se găsesc atei cu nume creștin. Poate chiar mai mult. Și nenea, când găsești un om perfect fără furt, fără mințit, fără corupere, etc să-mi spui ca să te premiez.

| ManStrong a răspuns:

Pai nu ai vazut?
Penticostalii, baptistii, adventistii, martorii.Sint pline puscariile de ei.Doi la suta din 24 de milioane, iata exact numarul puscariasilor.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Cat la suta din numarul puscariasilor sunt pocaiti? Sotul meu merge o data pe luna la Penitenciar printr-o Asociatie, si te asigur ca numarul pocaitilor este de 1 la suta. Padure fara uscaturi nu este.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Pai tocmaia sta vroiam eu a i arat.Ca daca doar doi la suta nu sint ortodocsi cum se face ca sint atitia in puscarii?
Ca ar trebui ca toti neoprotestantii sa fie in puscarii si inca nu ar atinge procentajul de doi la suta.Eu nu traiesc in Romania si nici nu sint crestin dar sint ferm convins ca nici o, 1 la suta din puscarii nu sint neo.

| Hope77 a răspuns:

Procentul celor care merg la vreo biserica (asta ca test minim ca sunt crestini), oricare ar fi ea acea biserica (ortodoxa, catolica, etc) probabil nu e mai mare de 10% din toata populatia (asta cu mare generozitate).
daca pe cei care merg la o biserica i-ai lua la bani marunti de ce merg si cat habar au de Scriptura, iar te crucesti si trebuie sa reduci procentul.
zi multam ca sunt numa 45000 la puscarie :-)

diferenta intre cei de la puscarie si restul majoritatii populatiei este ca cei de dupa gratii au fost prinsi si condamnati pentru unele fapte, iar cei liberi nu au fost prinsi (inca) :-)

| SaveTheNature a răspuns (pentru Hope77):

Bine zis.winking

| RAY explică (pentru Hope77):

Saracia are si ea contributia ei

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hope77):

Cred ca e un procent extrem de mic 10%. Cred ca cel putin 80% dintre romani merg cel putin o data pe an la biserica.Si atei, fiind obligati de altcineva.Eu am noroc deoarece nu sunt obligat de nimeni sa merg, dar nu stiu mai mult de 10 oameni din cati stiu eu care sa nu fi mers la biserica anul asta.

| Hope77 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mergand pe logica rationamentului tau, daca eu merg o data pe an la palatul Buckingham ma poti declara regele/regina Angliei?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hope77):

Ce logica? N-am zis ca daca mergi la biserica esti crestin, dar cel putin 80% dintre romani merg cel putin o data pe an la biserica.

| Hope77 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Intrebarea lu nea ray continea si afirmatia ca romanica are 98% crestini. in postarea mea subtiam procentul mult pentru ca nu eticheta de face crestin. vad ca si nea Dark tot pe la 10% se invarte (si probabil nu bagase de seama postarea mea)
mersul o data sau de 3 ori pe an la o biserica crestina nu te face crestin: cel mult simpatizant sau cu afinitati spre crestinism

| Davide22 a răspuns:

Crezi ca daca ai fost bagat in apa si nu ai fost scapat ii totul cu trebuie?