| Aalexander a întrebat:

Tramvaiele in mers se pot depasi pe ambele parti?
Dar cele in statie cu refugiu? sau fara refugiu?

Răspuns Câştigător
| brindusaan a răspuns:

(5)Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al
carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre
stânga se depaseste prin partea dreapta.
(6)Tramvaiul aflat în mers poate fi depasit si pe partea stânga atunci când drumul este cu sens unic sau
când între sina din dreapta si marginea trotuarului nu exista spatiu suficient. Cele in statie prevazuta ca refugiu se depasesc cu viteza redusa si atentie sporita, iar cele stationate in statia fara refigiu doar dupa ce s-au inchis usile si pasagerii au parasit partea carosabila.

2 răspunsuri:
| vladsteaua a răspuns:

Tramvaiele se pot depasi in mers pe ambele parti dar de obicei pe partea dreapta! cele care sunt in statie fara refugiu nu de pot depasi pana nu se inchid usile iar cele in statie cu refugiu se pot depasi dar cu viteaza redusa tongue funda?

| Maryan_Claudyu_1996 a răspuns:

Din cate stiu nu ai voie sa depasesti un tramvai in statie pana nu se inchid toate usile!