| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie să am cu mine când conduc certificatul de inspecție tehnica dacă am inspecția trecută în talon?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 147.Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1.să aibă asupra să actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;"
Nici OG 81/2000, privind ITP, nu prevede obligativitatea detinerii asupra ta a certificatului de ITP, mai ales ca aceasta este trecuta in certificatul de inmatriculare, se aplica un ecuson si se inregistreaza in baza de date a RAR, baza la care aare acces Politia rutiera.
Fata de cele aratate nu este obligatoriu sa ai asupra ta certificatul de ITP.