| amarieinatalia a întrebat:

Trebuie sa merg in martie in Romania pentru a-mi face buletinul de 18 ani, ma pot deplasa cu avionul (compania wizzair) fara a fi insotita de un adult?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti reveni in Romania fara insotitor major.

| Rux2000 a răspuns:

Da de dus de poți duce singur, si de întors la fel, nu puteai sa te întorci singur daca erai minor dar de plecat poți. Du te fara nici'o problema

| amarieinatalia explică (pentru Rux2000):

Multumesc

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti revenii in tara fara insotitor adult, dar la Evidenta Populatiei trebuie a te prezinti cu un parinte si cu actul de propietate unde locuiti, in Romania. Pe actul de propietate trebuie sa fie, parintele care merge cu tine.
Sa aiba buletinul si actul de propietate in original si copie xerox.
Iar tu, buletinul vechi, certificatul de nastere in original si copie.
Se completeaza un formular la ghiseu, atat de tine cat si de parintele care te ia in spatiu si se depun la ghiseu, impreuna cu celelalte acte.
Mai trebuie platita si o taxa de timbru, pentru "noua carte de identitate", la orice oficiu unde se platesc taxe si impozite. Costa undeva la 7 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce lege este prevazuta in tara din care vii in Romania. Ca nu spui de unde vii. Intereseaza-te, sa nu ai probleme la imbarcarea in avion.

| mihai69 a răspuns:

Bineînțeles că poți, trebuie doar să revii *înainte* de expirarea actualei cărți de identitate.