| Treflas a întrebat:

Trecerea pe rosu la calea ferata reprezinta o infractiune sau o contraventie?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Este contraventie.
Articolul 102, alineat 3, litera c)
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
c) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune;

| Treflas explică (pentru dannyel86):

Multumesc
Asadar nu afecteaza o urmarire penala ( am oferit masina unei persoane fara permis auto de conducere )

| darrio2007 a răspuns (pentru Treflas):

Nu mai face asta, ca vei avea probleme.

| dannyel86 a răspuns (pentru Treflas):

Daca oferi propria masina unei persoane fara permis, se savarseste o infractiune pedepsita de Codul Penal.
Ambii veti suporta rigorile legii, pentru ca fapta este foarte grava.

4 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Contraventie.