| anonim_4396 a întrebat:

Un documentar la care ma uit :
"Azi, Hiroshima e un oras prosper cu peste un milion de locuitori. Si Japonia a fost transformata intr-o tara prospera care a renuntat complet la razboi. Cu toate ca nimeni n-a mai folosit arme nucleare de atunci, continua discutiile despre moralitatea folosirii bombei.

Chiar era necesar?
Putea fi evitat? "

Voi ce credeti?

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Necesar pe draq, au vrut sa le testeze. Dupa Hiroshima, Nagasaki a fost pur si simplu masacru gratuit. De fapt stai, a fost test. Ca bombele erau diferite una de cealalta. Teoretic, Hiroshima a scurtat razboiul. Nu de alta, dar fara prima bomba, Japonezii ar fi luptat pina la ultimul pentru fiecare insulita, iar pierderile americane ar fi fost cu mult mai mari.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

De testat s-a stiut ca a fost test, de aia Hiroshima a fost lasa in pace pana la acel atac specific. Cum am zis mai sus, degeaba arunca unde nu e viata o bomba, nu vezi efectele bombei.

| Zaygon a răspuns:

Henry Truman, presedintele SUA in timpul caruia s-au lansat bombele a fost unu idiot care a crezut ca poate scurta razboiul dar nu s-a gandit la civili si la ce este dincolo. Rooselvt cu toate ca a fost un jegos si el nu a lansat bomba. Bomba atomica nu era necersara. A fost doar un moft al americanilor.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Nu ar fi murit mai multi oameni in razboi ( daca ar fi continuat ) decat au murit in acele zile? Ce zici?

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

In ww2 au murit mai multi in spatele frontului decat pe front. Si ori cum americanii au bombardat Japonia dupa au ocupat Insulele Riukyu (sper ca am scris bine) si au tinut insulele pana prin 80. La fel au facut si rusii cu ocupatiile din europa de est. Rooselvt si cu Churchil sunt doi vanzatori de tara si de neam, ne-au vandut tara lui Stalin, luara-i naiba sa ii ia. Uita-te cati din prizonierii de razboi luati de rusi au fost dusi prin Siberia si facute experimente pe ei? 9 mai respectiv 2 octombrie 1945 nu au insemnat sfarsitul razboiului ci doar inceperea unui razboi in umbra stant la cheremu bipolaritatii urss-sua. Si rusii si americanii au fost niste jegosi si acum se comporta ca naiba cu noi. 70 de ani au asteptat americanii sa se intoarca in Romania, de ce? Sa o faca scut anti racheta(a se citi carne de tun).

Si acum revenind ca am deviat otara, una e cand omorii pe cineva, gata l-ai omorat si noroc la neamuri si alta e cand infectezi locul ala incat sa nu mai poti locui acolo din cauza radiatiilor. Ia zi ce ar fi daca am lansa maine o bomba atomica deasupra la casa alba? Ar mai sta americani in washington dc? Ca toti si-ar lua talpasita.

Vorba unui intelept: prosti pamantenii astia, isi testeaza bombele pe planeta lor.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Nu prea a fost intelept omul ala cand a zis ce a zis. degeaba s-ar arunca pe luna sau o alta planeta o bomba atomica dar nu se pot vedea consecintele pe pamant care poate fi cultivat sau pe orice tip de viata, nu crezi?
CUm zicea si in documentar " oamenii de stiinta stiau ca bomba va produce radiatii dar nici nu puteau sa isi imagineze ce va urma in urmatoarele zile / ani in Hiroshima / Nagasaki ( diferitele boli etc etc ). CUm am zis mai sus, degeaba arunca pe alta planeta

cat despre restul, foarte interesant.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate ai observat sunt un antiamerican dar sunt si un antirus, iar fata de vestici am doar atat de zis: stati cu fundu in curtea voastra si nu mai veniti sa faceti cum vreti si cum va taie capu. Este exact ca si cu tiganii: frantuzu poate sa ii expedieze cum vrea si unde vrea ca zice ca nu sunt ai lui, dar romanu daca incearca sa il trimita la mama dracu spune ca se incalca drepturile omului, mama lu masa si prostii de genu. Si unde e egalitatea atunci? Ca iei au voie sa isi faca curat in tara si noi nu. Sa fi sclavul la toti inseamna sa fi lipsit de demnitate, si cam asta se vrea. "Sa traiti domnu american, pupava-as mana domnu american, da am facut domnu american" exact ca un sclav. Nu frate, nu ii mai vedeti pe americani zei ca nu sunt. Sunt si ei oamenii iar tot ce fac ei e sa culeaga geniile din lume si sa ii prosteasca pe restul.

Imi cer scuze daca te-am plictisit cu discursu meu.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Daca era vorba despre religie poate ma plictiseai dar asa nu se pune problema laughing. cat despre "rromi" ( nu de alta dar parca se daduse lenga in Romania, ca nu e frumos sa ii chemi tigani rolling on the floor ) ai dreptate. Francezii ii platesc sa plece si ei se intorc imediat dupa dar Romania duhneste de ei. Pacat, mereu am zis ca in 50 de ani se va chema Rromania la cum toarna astia copii. nu sunt racist sau cum as putea fi numit dar nu e bine cum decurg lucrurile. Si e foarte naspa si pentru mine care chiar daca m-am "despartit" de Romania tot am probleme pentru ca tiganii sunt vazuti ca romani in alte tari.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer acum o sa zici ca sunt nazist si e putin si adevarat ca sunt dar as face din iei sapun si le-as da la ailalti sa il foloseasca, daca nu vor sapun sclavi de companie. La fel si cu detinutii din puscarii: frumosi scosi la lucru si la construit drunuri si autostrazi cu ei. Sa cheltui 1700 lei pe un detinut pe luna mi se pare grotesc de mult. Eu sunt elev(sau ma rog mai sunt luna asta ca doar termin a 12-a) si mie imi da statu roman un amarat de 42 lei. Cum ma pot descurca eu cu astia: numa doua caiete de matematica de 60 de file sunt 10 lei, imi mai trebuie o culegere ori un manual 15 lei, du-te si cumparati creion, mine, etc alti 10 lei, mai iti trebuie un top dr hartie inca vreo 10 lei si cred ca am depasit 42 lei. E bateie de joc. La fel si la industria de jocuri si softuri din Romania: un soft costa 10$ dar asta in afara e raportat la un salariu de 1000$ nu la 1000 lei. Preturi de afara cu salarii de Romania. Pe multi as decapita sau bate cu pietre.

| KodrutZ a răspuns (pentru Zaygon):

Nu mai pune botul la timpeniile cu scutul anti-racheta. Alea sint baterii Patriot din anii 80 cu softul adus la zi. Rusii pot sa traga si cu prastia si sa treaca de ele, nu mai vorbesc de balistice de ultima generatie. Scutul e capra moarta pe care si-o paseaza unii altora iar noi sintem terenul de joc.

| Zaygon a răspuns (pentru KodrutZ):

Si eu ce ziceam? Totul e de fatada. Nu subtem protrjati de nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| AleXzpm a răspuns:

Seara bună,

Nu a fost doar o modaliate de a termina razboiul cu mai puține victime pe partea americană ci și o demonstrație de putere, probabil că mureau mai mulți oameni pe ambele părți, sufereau mai mulți... Oricum Americanii atunci erau puși pe cucerit și sclăvit în Europa nu aveau timp de nebuia Asiaticilor. Dacă nu era folosită tot mureau oameni, nu capitula nimeni, poate scăpau mai mulți civili și mureau doar din cauza foametei sau mai știu eu ce boli cauzate din cauza lipsei resurselor.

Seară faină.