| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare:
Ce trebuia sa faca Japonia dupa ce America a omorat oameni nevinovati cu Bombe Nucleare
la Hiroshima si Nagasaki?
A.Sa se resemneze.
B.Sa isi cheme aliatii internationali si sa desfinteze America ca tara.
C.Sa isi perfectioneze armele nucleare si peste ani sa desfiinteze America.
D.Sa puna restrictii americanilor sa intre in Japonia.
Raspunsul corect primeste funda.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putea nimic din toate acestea.
Ea când a capitulat, asta însemna pentru ea supraviețuire.
Dta când pui asemenea întrebări se vede că ești complet înafara realității.

| johnnny123 a răspuns:

Crezi că tu deții răspunsul corect la această întrebare? Nu de alta, dar toate variantele de răspuns pe care le propui sunt greșite.

"A. Sa se resemneze"

Ce înseamnă mai exact asta? Să uite că au murit 300 000 de oameni? Cu așa ceva nu te poți resemna niciodată. Dar nu e ca și cum japonezii au fost niște mielușei nevinovați. Ai auzit vreodată de Pearl Harbour?

"B. Sa isi cheme aliatii internationali si sa desfinteze America ca tara."

Ce aliați internaționali mai putea să cheme după ce Germania capitulase deja și războiul era pierdut? Un trib de papuași?

"C.Sa isi perfectioneze armele nucleare si peste ani sa desfiinteze America"

Crezi că poți să "desființezi" America prin surprindere dintr-o lovitură și fără consecințe globale? Un atac nuclear asupra Americii ar însemna un război nuclear generalizat și sfârșitul omenirii.

"D.Sa puna restrictii americanilor sa intre in Japonia."

După înfrângerea din război, Japonia a fost timp de 7 ani (1945-1952) sub ocupația trupelor americane. Deci nu era în măsură să impună restricții americanilor. În plus, în cei 7 ani de ocupație în Japonia s-au pus bazele reformelor care au adus țara la prosperitatea de astăzi. Relațiile bune pe care Japonia le are astăzi cu SUA sunt infinit mai benefice pentru ei decât "să impună restricții americanilor să intre în Japonia."

| Goete a răspuns:

A. Razbunandu-te nu dai timpul inapoi dar poti crea probleme mai mari.
Nu stiu cine e Atotputernicul care poate spune cum e Corect - dar fiecare poate avea opinia lui.

| REMiXDJ a răspuns (pentru Goete):

Am pus astazi pe TPU 9 intrebari cu 4 variante de raspuns. Unul din raspunsuri de la A, B, C sau D este corect. Unele intrebari sunt psihologice, alte intrebari sunt de actualitate si care le citeste cu atentie poate face si bani si poate descoperi si alte lucruri interesante de pe internet - unele lucruri pe care unii le ignora, le trec cu vederea insa marea lor majoritate nici nu le observa.Deci la intrebari psihologice (ca la academia de politie sau ca la scolile de trupe speciale) se raspunde scurt, de gen: Raspunsul corect este... una din litere.

| Goete a răspuns (pentru REMiXDJ):

Marea lor majoritate nu le observa... sau obsearva?
Si mica lor majoritate?
De ce nu te imbogatesti raspunzand la intrebari pe internet?
Raspunsul corect pentru un robot este Litera X - sau pentru un politist - ca nu degeaba sunt glumele cu ei happy - si nu iti dai seama cat de bine stiu desore ce vorbesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ati fi studiat istoria, pe la sfarsitul razboiului Japonia era infranta, incapabila de ofensiva impotriva SUA in afara de atacuri kamikaze. Si nu avea aliati internationali (aliatii internationali nazistii erau deja infranti )
In schimb japonezii duceau o lupta feroce pentru fiecare insulita, cauzand pierderi omenesti semnificative americaniilor. Japonezii era indoctrinati ca americanii erau salbatici cruzi care comiteau atrocitati in consecinta japonezii luptau pana la ultimul.
USA a realizat ca o invazie terestra a Japoniei ar fi rezultat in prea multe victime in randul soldatiilor americani, asa a decis sa testeze noua inventie bomba nucleara. Care initial era planuit pentru Germania, in schimb pe cand bomba a fost gata, Germania era deja distrusa.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu are cine sa îți facă temele?!

| Rd79 a răspuns:

Raspunsul corect este E. Sa capituleze.

Ceea ce au si facut.

Răspuns utilizator avertizat