| anonim_4396 a întrebat:

Un guvern destul de mare, pentru a-ti oferi tot ce vrei, este destul de puternic, pentru a-ti lua tot ce ai.este adevarat. dar este si drept? avand in vedere ca noi toti i-am mandatat, si trebuie sa le acceptam deciziile, ca unii ce i-am ales?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puterea unui guvern nu tine, in principiu, de marimea lui.
De asemenea guvernul nu este ales, cum este presedintele, Parlamentul si alesii locali, ci este aprobat de Parlament.
Din pacate aparatul guvernamental, precum si cel local, este prea mare si functionarea lui costa prea mult, fara sa-ti ofere servicii la nivelul dorit. Functionarii din aceste aparate consuma resursele bugetare si astfel nu mai sunt bani pentru alte nevoi.
Nu neaparat le acceptam toate deciziile, vezi si protestele de acum.
In rest, s-auzim numai de bine!

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

De luat poate lua e drept, dar de dat, dacă nu e, de unde?
Şi dacă nu ne convine situaţia ce putem face practic? Cu ocazia grevei guvernul a economisit pentru acea zi în care nu s-a lucrat vreo 30 milioane euro. Vă daţi seama cam cât înghite birocraţia în România. Şi asta în situaţia în care suntem priviţi ca nişte nenorociţi când apelăm la serviciile dumnealor, suntem amânaţi, plimbaţi, ameţiţi de-a binelea > şi asta pe banii noştri.

| Hombre a răspuns:

Mai usor cu oferitul mai tare cu luatul.Sigur nu i-am mandatat sa ne ia si nici sa fure ca sa le acceptam deciziile.

| Marcian a răspuns:

Este drept daca traim intr-o democratie deoarece ne-am facut-o cu mana noastra.

| katala a răspuns:

Pana nu mai vine inca un Vlad Tzepesh nu avem nici o sansa sa starpim cloaca; nu avem un lider bine intentionat asta e problema; si fara lider, masele se transforma in gloata - usor de manipulat si de imprastiat. Nu are rost sa mai vorbim despre cei ce sunt in frunte acum, ca tot aia e...noi vorbim si ei isi vad de treaba. Sa auzim de bine si Dumnezeu sa aiba grija de noi!

| perla a răspuns:

Eu zic ca pe caldura asta daca ar ieftini un pic BEREA sa vezi cati fani ar fi ai guvernului! recent zic! hai noroc ca BEREA NOROC e ca-m scumpa!

| Cromasston a răspuns:

Basescu a prostit multimea prin produsele pe care le-a dat in campanie, si pe care noi toti le platim acum cu varf si indesat! Era de asteptat sa se intample asta, ca s-au furat banii iar acum s-au terminat.Guvernul asta mare e de forma, caci in spatele lui se afla Boc, care e condus de Basescu.Acum nu mai avem ce face decat greve, care nu au niciun rezultat. Drept dovada a fost greva de pe 31 mai, cand toti profesorii au iesit in strada, si a venit Funeriu si le-a zis sa plece acasa, iar ei l-au ascultat de parca nici nu a existat greva.Acum toata lumea spune ca guvernul e de vina, dar toata mascarada asta e manuita de cel mai mare papusar de la Cotroceni, Basescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Dragalasul/ Nu generaliza ca eu si multi altii n-am votat pe Basescu. De fapt, nici nu puteam sa fac asa ceva. Este stiut, si tratatele de medicina o spun, ca cei cu un handicap fizic nu pot fi si " integrii ", pentru simplu motiv ca in sinea lor exista o ura pe cei sanatosi fizic. Deci nu puteam alege asa ceva.
Usor de spus ca guvernul " ne ia "...
Ce sa dea? Nimic! Mai precis nimic de pomana. Nimeni nu cere pomeni, toti vor numai locuri de munca. Asta sa" DEA " si lucrurile se rezolva de la sine.
Pina si comunistii duri din perioada anilor '55 au inteles ca societatea si tara nu poate exista cu vorbe ci trebuie tinuta cu bani. Pina si ei au inteles asta si au inceput sa faca investitii masive in industrie, in invatamint, in sanatate si s-a vazut imediat. A crescut nivelul de trai, a crescut nivelul de cultura, societatea s-a modernizat...
Acum ne-am dus undeva la nivelul anilor 1900 si viitorul este mai mult decit sumbru.
Multi inca se mai amagesc ca lucrurile se vor indrepta. Gresit. Nimic nu se mai poate indrepta. Atita timp cit economia este distrusa, viitor nu exista. O spun toti economistii, o spun si eu de m-am saturat. Sintem distrusi si aceasta tara nu are cum sa-si revina. Cine mai poate face investitii majore? cine mai poate reinvia industrii, cine? Si daca cineva ar face ceva, unde s-ar duce profitul? unde?
E vara! Lumea inca se lasa mingiiata de razele calde ale soarelui uitind pentru moment ca peste putin timp va veni iarna. Iarna care ii va gasi cu buzunarele goale si cu sufletul macinat de indoieli existentiale ii va trezi la realitate. Mincarea, un lux; medicamentele, un vis; plata utilitatilor, o utopie... Asa va fi iarna viitoare. Multi deja isi pierd casele, multi nu-si mai pot achita facturile, unii asteapta sa moara din lipsa de medicamente, altii nu-si mai trimit copii la scoala...
Din pacate, peste putin timp, pentru multi, o casa de chirpici si o lampa cu gaz va fi luxul suprem. Adio trai de huzur cu telefoane mobile, plasme, masini si vile. A venit scadenta, a venit ziua sa platim dezvoltarea fara acoperire, a venit ziua sa ne recunoastem nivelul.
Am vrut democratie, avem. Am ales numai distrusi. Am vrut libertate, avem. Avem libertatea de a muri la usa spitalelor.
Acesta este nivelul societatii noastre.
Cu actuala clasa politica ( in totalitatea ei ) si cu actuala directie politica ne indreptam spre final.
Mai exista viitor?