| gabriela a întrebat:

Avand in vedere situatia actuala, pe care parte a baricadei va situati? Guvern sau sindicate?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cineva a zis ca Sindicatele fac jocul opozitiei si cred ca are dreptate. Cum sa iesim din criza cand in loc sa muncim, sa producem, facem greve, care aduc si mai multa paguba si minus in visteria nationala. Eu sustin ca, masurile ce s-au laut de guvern, trebuie aplicate chiar daca sunt dureroase pentru ca, nu exista alta solutie. Suntem la "scadenta", ratele la imprumuturi trebuie platite si bani nu avem nici ca sa platim obligatiile pe care le avem fata de salariile bugetarilor si drepturile de pensie ale celor peste 4, 5 milioane pensionari.
Putem doar sa alegem intre 2 rele si anume sa continuam asa si sa nu mai primim alte transe de imprumuturi si cum banii nu ajung din resurslele proprii, peste cateva luni sa nu mai primim nici un fel de pensii si nici salarii la bugetari si oare acest lucru ar fi benefic pentru noi?
Sunt unii care nu cred ca o femeie poate sa fie buna intr-o functie de conducere si presupun automat ca, doar punandu-si in balanta "nurii" poate sa fie numita intr-o asemenea functie. Nu stiu de ce nu avem totusi incredere ca sunt si oameni care reusesc prin ceea ce pot sa faca, chiar daca sunt barbati ori femei. Nu sunt un fan Udrea dar ca sa fie ridiculizata si facuta o femeie de nimic pentru ca a ajuns sa conduca un minister, nu pot agrea acest punct de vedere, pentru ca nu este nici bine si nici corect.
Desigur ca nu avem guvernanti asa de buni cum ni i-am dori, dar acestia sunt cei care ne reprezinta si chiar daca acum ar cadea guvernul, ar demisiona, altii ar putea face ceva mai mult intr-o asemenea situatie cum suntem noi in Romania? Poate acei ce sustin acest lucru nu urmaresc si stirile in care se face referire la ce masuri sunt luate in Spania, Franta care nu sunt in situatia noastra, austeritatea se impune pentru ca toata lumea este in criza, la nivel mondial. Sunt de acord ca au fost destui profitori care s-au imbogatit, dar au fost si unii care au incercat sa faca ceva bun pentru tara, dar nu sunt ajutati de noi toti pentru a reusi.
O sa primesc o gramada de "stupid" dar cred ca, trebuie sa ne trezim ca, acum trebuie sa fim solidari cu tara si sa ne gandim ca cei care sunt acum la guvernare sunt niste oameni de sacrificu pentru ca, orice ar face, lumea nu va fi multumita, deoarece ei acum "platesc" politele pe care le-au contractat, toti cei ce au condus in ultimii 20 de ani.
O zi buna tuturor si un bun sfarsit de saptamana.

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă sacul e gol : de unde? Până acum s-a dovedit că suntem experţi în cheltuirea în interes personal al banului public şi în jaful generalizat al celor care au avut puterea în mână.
Sindicatele fac jocul opoziţiei cu toate că sunt conştiente că nu există variantă viabilă la cea propusă de guvern şi Mugur Isărescu.
Cei din ramurile cu sindicate puternice negociază de pe poziţii de forţă. Sindicatele mici cum ar fi : cele ale cercetătorilor ştiinţifici, ale actorilor ...etc, nu prea au avut şi nici nu au glas printre celelalte voci, cu totate că ar trebui să fie primii la revendicări.

| gabriela explică:

Ce are obscen intrebarea aceasta...ca e blocata?

| gabriela explică:

Inca nu aleg! mai astept raspunsuri. Este o inntrebare civilizata, nu am intrebari legate de ciclul menstrual!

| Hombre a răspuns:

Care guvern? Avem asa ceva? Avem Basescu si Udrea care adminnistreaza ministerele cu cel mai mare buget 3, 5 miliarde euro.Cica face dezvoltare regionala si turism, aiurea. In politica a intrat cu c***l dar ce nu vrea sa intelega dansa este aceea ca administrarea se face cu cap si experienta si nu cu mopul si impletitul cu andrele. Apoi de unde se pricepe aceasta banala avocata cu ce se mananca dezvoltarea regionala pentru ca orice om de bun simt stie ca nu se face cu partea dorsala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu ma aflu de nici o parte! sunt neutra deoarece mi-am pierdut de mult timp increderea in politica, scurt si la obiect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati auzit de vorba aia: "Noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc"?!