| CristianAlin25 a întrebat:

Un minor (17 ani) poate trece granița doar cu cartea de identitate și însoțit de ambii părinți?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate trece, dar nu poate merge in toate tarile, nici macar cele din Europa.
Cu CI poate merge in tarile UE si alte cateva.

| Holiday a răspuns:

Depinde in ce directie pleaca. Daca merge in UE, Rep Moldova, sau Elvetia, e suficienta C.I. Altfel ii trebuie pasaport. Poate pleca si cu un singur parinte, sau fara niciunul, insotit de un adult desemnat de parinti. In cazul asta, celalalt parinte, sau ambii parinti, dupa caz, trebuie sa dea o declaratie notariala prin care accepta iesirea din tara a minorului insotit de celalalt parinte, sau de terta persoana.

| Brizbriz a răspuns:

Da, dar numai unde e acceptata CI