| Mark2012012 a întrebat:

Un om handicapat din nastere ramas orfan primeste pensie de urmas?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primeste, dar numai daca parintele decedat era pensionar ori indeplinea conditiile sa primeasca o pensie. Numai bine!

| foxsilver a răspuns:

Orice minor caruia ii moare un parinte, primeste pensie de urmas pana la varsta de 18 ani sau daca isi continua studiile, respectiv face o facultate, primeste pana la terminarea studiilor.
Ti-o spun din experienta proprie.
Iar ajutorul social pentru handicap, cred ca se plateste in plus.