| guy321 a întrebat:

Buna, am primit o mare dezamagire in viața, acum doua luni mi-a murit tatăl și eu fiind încă la liceu am făcut dosarul pentru pensie de urmaș, tatăl meu pierduse cartea de munca și avea câțiva ani de munca trecuți, nu 10 cum se cere doar ca avea, pe 17 Iulie am depus dosarul și pe 28 August cred am primit decizia. Pensia de urmaș al unui elev orfan de un părinte in țara asta in 2020, in cazul meu, este de 40 de lei, da 40 de lei, am un prieten care primește 700 de lei el și 700 fratele lui, se poate face ceva sa se recalculeze pensia sau poate este deja o greșeală, sa mă duc la firmele la care a lucrat sa iau Adeverințe ca a lucrat sa mai adaug la dosar? Am rămas șocat când am primit eu având totuși speranțe mai mari, neavând o situație materială buna.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand condoleante!
Pensia de urmas se calculeaza in functie de pensia pe care a avut-o ar ar fi urmat s-o aiba cel decedat, pentru un singur urmas este de 50% din acea pensie.
Pensia minima, pana in luna august 2020, era de 704 lei si va fi de 800 lei de la 1 septembrie. Fata de aceasta pensia ta ar fi trebuit sa fie de 352 lei.
Solicita explicatii de la Casa Judeteana de Pensii Publice din judetul tau si o sa vezi de ce este asa mica.
Ca altul a primit o pensie mai mare nu este nimic nelegal, pesemne decedatul avea o pensie mai mare iar pentru 2 urmasi pensia de urmas este de 75% din pensia decedatului, procent care putea sa fie de 1.400 lei.

| guy321 explică (pentru Ioandelasal):

Punctul de pensie este de 1256 scris pe decizie, nu știu dacă are legătura cu pensia minima

| guy321 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru guy321):

Si cate puncte de pensie scrie?

| Cjay a răspuns:

Cred ca poti depune o contestatie.
Nu conteaza daca a pierdut cartea de munca, poti gasi detalii la arhiva si astea.
Si eu am avut pensie de urmas si era 700 si ceva de lei.
Si am avut aceiasi problema, doar ca mama a mers la arhiva sau ceva de genul, si-a gasit restul. Mai poti merge la firmele unde a lucrat in trecut, daca le stii si poti lua ceva "la mana", cupoane de salariu sau ceva.

| guy321 explică (pentru Cjay):

E cam aiurea ca a lucrat la firme din București și Sibiu și eu sunt din Iași