| geronimo14 a întrebat:

Un text dintr-un act normativ poate sa fie ambiguu (interpretabil in 2 sau mai multe feluri)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate fi interpretat in doua sau chiar mai multe feluri, de aici vorba cu 2 juristi si 3 pareri.
Singura interpretare corecta este cea stabilita de instantele de judecata (daca sunt aceleasi) sau printr-o decizie data de ICCJ in urma pronuntarii asupra unui recurs in interesul legii, daca practica judecatoreasca este divergenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există asemenea cazuri când textul suportă interpretare ambiguă. Acest subterfugiu este folosit de avocați, procurrori și judecători să influențeze o decizie.