| anonim_4396 a întrebat:

Un vecin a fost prins ca fura curent de la stalp, si vreau sa stiu ce se intampla daca nu recunoaste ca a furat curent?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost prins si sunt probe relevante in acest sens este bine sa recunoasca, altfel i se poate aplica o pedeapsa mai aspra, pana la maximul prevazut de Codul penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică."

| daassh a răspuns:

Banuiesc, nu cunosc, o sa se judece in instanta, daca stai sa te ganesti nu e ca un mar furat, pe care-l iei si apoi il mananci si ascapat de dovezi, asta e parerea mea.Succes!

| iSwag a răspuns:

Depinde de stalp, daca depune plangere sau nu.

| lBroken69 a răspuns:

Nu e obligat să recunoască.
Deşi ar fi spre binele lui să o facă.
I se va deschide dosar penal, şi bine înţeles va primi o amendă usturătoare.

| w0nderboy a răspuns:

Nu mai fura curentul stalpului.

| EduardPirvu a răspuns:

I se va intocmii un dosar penal sub aspectul infractiunii de furt calificat!

| 07495 a răspuns:

O sa ii dea amnda big grin