| anonim_4396 a întrebat:

Unde ar trebui să merg pentru a stabili pensia alimentara (sunt minor)
Dacă ar trebui sa merg la un avocat cam cat m-ar costa? Sau la judecătorie?

16 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa mearga parintele tau. Pensia o stabileste instanta, dupa ce se incepe o actiune pentru stabilirea pensiei alimentare.

| darrio2007 a răspuns:

Nu tu trebuie sa mergi ci cel care te are sub tutela. Mamă sau tată.

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru darrio2007):

Păi nu are cine pentru ca mama a decedat și tata sa recăsătorit si are familia lui si eu am rămas la bunici si bunici nu vor sa ma aiba in custodie

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru alina2k18):

Si cam cat ar costa procesul?

| darrio2007 a răspuns (pentru UnulSimplu312):

Trebuia sa stai la tată. Nu te vrea?

| Bizon95 a răspuns:

Pensia alimentara se da de catre parintele care a parasit familia cu copii, si se da parintelui care are grija de copii
deci, NU tie!
iar, orice judecata costa, si tine o tona de timp

| gabicoo a răspuns:

La judecătorie! E gratis - tu fiind minor. Dar acțiunea în instanță trebuie deschisă de unul din bunicii tăi. Bănuiesc că ești dat în îngrijirea lor. Asta dacă sunt bunicii din partea mamei!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu este vorba de pensie alimentara, avand in vedere ca esti in intretinerea tatalui si acesta trebuie sa te intretina pana la varsta de 18 ani si chiar dupa aceasta varsta, dar nu mai mult de 26 ani, daca urmezi studii liceale, post liceale sau superioare.
Numai daca o instanta de judecata te-a dat in custodia bunicilor tatal tau trebuie sa-ti plateasca pensie alimentara si atunci, daca plata nu se face amiabil, trebuie sa obtii o hotarare judecatoreasca de obligare a tatalui la pensie alimentara, in urma unui proces deschis la judecatorie. Cererea trebuie s-o faci tu alaturi de un bunic.
Taxa judiciara de timbru este de 20 de lei. Daca angajezi avocat va trebui sa-i platesti onorariul dar apoi toate cheltuielile de judecata, inclusiv onorariul, vor fi platite de tatal tau.

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. pentru ca nu ma vrea sotia lui

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru Bizon95):

Pai nu are grija legal nimeni de mine

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai nu m-a dat nimeni la bunici. efectiv m-a scos din casa si nu ma mai lasa sa intru asa ca am mers la bunici

| Bizon95 a răspuns (pentru UnulSimplu312):

TREBUIE mers la protectia copilului ca sa stabileasca ca esti OFICIAL in grija bunicilor
dupa care bunicii se pot duce sa ceara pensie alimentara, daca nu sunt parintii LUI, moment in care, s-ar putea sa nu se mai stie (ce decizii sunt la mijloc, fiind TOTUSI copilul lor)
insa pensia alimentara nu e alocatie, NU se da minorului
DAAAAR, te poti interesa la protectia copilului aia sigur stiu mai multe, nu cred ca esti primul caz

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru Bizon95):

Pai bunici nu vor sa fiu in grija lor legal

| Bizon95 a răspuns (pentru UnulSimplu312):

Inteleg, din pacate, nu mai stiu ce sa spun
poti sa dai un telefon "anonim" la protectia copilului si sa intrebi acolo, dupa ce iti expui situatia, eventual ca sa fie chiar anonim, da telefon in alt judet

insa presupun ca nu ai nici o sansa la pensia aia alimentara, iar la bunici iti e mai bine ca la orfelinat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru UnulSimplu312):

In acest caz trebuia sa te adresezi autoritatilor, in primul rand la Protectia copilului si apoi la politie. Nu avea dreptul sa te dea afara din casa, cat timp esti minor. Te poti adresa si acum acestora autoritati.
Inainte de a face asta ar fi bine sa discuti cu tatal tau si sa-i spui ca este vinovat de infractiunea de abandon de familie si ar putea fi sanctionat penal conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."

| darrio2007 a răspuns (pentru UnulSimplu312):

Si tatal tau nu se poate impune in fata ei? Asta tine de Protectia Copilului.
Suna aici: 021.317.63.11 (interior 232)
Este numar de Bucuresti de la Protectia Copilului, pentru ca nu stiu din ce oras esti.