| PicosMarian a întrebat:

Am împlinit vârsta de 18 ani, pensia alimentara s-a oprit momentan, dar continui studiile, am fost la avocat alaturi de mama, a plătit o sumă de bani și a spus că se rezolva (semănând și niște acte). Va începe pensia alimentara sa intra din noiembrie?

Răspuns Câştigător
| OxyAliA a răspuns:

Da, așa ar trebui.

Dacă îți continui studiile, tatăl tău este obligat să plătească pensia alimentară în continuare, prin lege, până la împlinirea vârstei de 25 de ani.

În caz contrar, dacă pensia alimentară nu intră atunci, va fi nevoie să mergi din nou cu mama ta la avocat, să-i explicați situația.

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Vei lua pensie alimentară până la 26 de ani, dar trebuie sa iei adeverință de la liceu/facultate precum ești înmatriculat și urmezi cursurile.

| PicosMarian explică (pentru Frank51):

I-am dat asta avocatului

| Frank51 a răspuns (pentru PicosMarian):

Atunci vei lua până îți continui studiile, dar nu mai mult de 26 de ani.

| Sophieka a răspuns:

Vorbiti cu avocatul.

Răspuns utilizator avertizat