| Simplegirlbb a întrebat:

tatal copiilor nu mai plateste pensia alimentara de 8 luni de zile, am depus plangere la politie acum o luna, fix in ziua in care am depus plangerea m-a deblocat pe Facebook si messenger si a promis ca va trimite banii in fiecare luna pe data de 10, Bineinteles ca a mintit.
Cum ar trebui sa procedez in continuare? Eu m-am gandit sa merg la politie iar, sa vad ce parere au ei si daca o sa se rezolve pentru ca deja a trecut o luna. Si daca nu se rezolva cu politia sa merg la judecatorie?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia este obligata sa cerceteze cazul si daca tatal nu plateste va fi trimis in judecata de catre procuror.
Nu ai de ce sa te adresezi judecatoriei, fapta respectivului este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."
In schimb te poti adresa sefului politiei din localitatea ta, sefului politiei judetene sau Parchetului de pe langa judecatoria de care apartii, reclamand tergiversarea urmaririi penale.

| Simplegirlbb explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Domnul politist mi-a specificat faptul ca se va rezolva daca lucreaza legal in Anglia, iar daca nu, ni se va rezolva.
Bun, deci in principiu ar trebui sa merg la sectia de politie sa vad care e stadiul plangerii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Da, asa ar trebui sa faci.
N-ai spus ca lucreaza in strainatate, va merge cu mult mai greu urmarirea penala si trimiterea in judecata, daca nu plateste.

| darrio2007 a răspuns:

Politia nu are treaba cu asta. Nu Politia v-a divortat.
Il dai in judecata si instanta va stabili ce va trebui sa faca.

| Liviu a răspuns:

Cauta-l pe domnu Iondelasal parca avea numele. Dansu iti poate explica mai bine, sau sa speram ca iti vede intrebarea.Iti va explica pe indelete ce trebuie sa faci. Dupa cunostintele mele foarte mediocre.Asta poate fi litigiu civil(nu sunt sigur dar ma rog)Practic politia nu va face nimic, ci va trebui sa il dai in judecata ca sa recuperezi banuti.Sunt ferm convins ca politia nu va face nimic.Ci doar judecata, iar asta va dura foarte mult.Eu atat stiu, insa 100% nu iti pot spune nimic.Cauta-l pe Iondelasal, e vorba de legii, si alte lucruri, un om simplu nu va stii decat sa te incurce.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Bună. Trebuia de mult sa il dai in judecată, nu sa astepti 7-8 luni pana sa te gândești sa faci asa ceva. Poti sa te duci iar la politie sa vezi in ce stadiu de rezolvare a plângerii au ajuns, dacă mai poti incerca vreo metodă cu ajutorul poliției, dar cel mai sigur o sa ajungi in instanță.

| ƘЭлT a răspuns:

Nu cred ca o sa rezolvati nimic cu politia, dat in judecata si o sa plateasca.

| Simplegirlbb explică (pentru ƘЭлT):

Eu l-am dat odata in judecata. Iar inainte sa merg la politie, am fost la jucatorie, iar acolo doamnele mi au spus sa merg la politie sau la judecatorie. Asa ca m-am gandit ca voi rezolva cu politia