| iuhaszattila1 a întrebat:

Unde fac contestație daca cineva conduce fara să aibă permis de conducere?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contestație? Nu ai la ce sa faci contestatie.
Poți face însă o plângere la poliție, dar nu știu ce măsuri vor lua până nu constat ei acesta infracțiune

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sesizare se numeste.
Depui o declaratie la politie in care identifici persoana si masina (nume, numar inmatriculare), intervalul in care s-a comis infractiunea si eventual mentionezi martori sau aduci poze ori filmulete cu fapta respectiva.
De asemenea, poti sa suni la 112 cand vezi persoana ca pleaca cu masina pe un drum public.

| dullcat a răspuns:

La politie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Se face plangere, nu contestatie. Contestatia e actul care contesta un act acuzator sau un rezultat primit.