| Anonimul151 a întrebat:

Unde se înființează ONG-urile, asociațiile etc? Tot la ONRC ( registrul comerțului) sau în altă parte?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, te invit sa citesti acest articol care explica pas cu pas, cate sunt de facut pentru a deschide un ONG, destul de stufos pare pentru inceput :

https://www.stiridinlume.ro/......13099.html

Un mic rezumat apropo de inregistrare si constituire:

Cererea de acordare a personalității juridice trebuie adresată instanţei în circumscripţia căreia îşi va avea sediul viitorul ONG, la care se anexează se anexează, în dovedire, următoarele: dovada disponibilităţii denumirii eliberată de către Biroul ONG din cadrul Ministrului Justiţiei şi, după caz, acordul Secretariatului General al Guvernului; dovada depunerii patrimoniului iniţial al ONG-ului; dovada sediului ONG-ului, precum şi documentele statutare. De asemenea, trebuie obținut și cazierul fiscal de către membrii fondatori/asociați.

După ce a fost depus dosarul la instanța competentă, aceasta va acorda un termen de soluționare a cererii, urmând să înscrie noua entitate în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor, moment în care asociația/fundația dobândește personalitate juridică. O dată cu înregistrarea, grefa judecătoriei competente va elibera certificatul de înregistrare, care vă va servi la dovedirea existenţei asociaţiei şi la efectuarea înregistrării fiscale.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asociatiile si fundatiile se inregistreaza intr-un registru special pentru acestea, la judecatoria in circumscriptia caruia isi au sediul, nu se inregistreaza in Registrul Comertului.